Ιωνικός – Κολοσσός 74-86: Άνετη πρόκριση για τους Ροδίτες (video)

2020-09-30T17:50:05+00:00 2020-09-30T18:03:08+00:00.

30/Sep/20 17:50

Ο Κολοσσός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Ιωνικό εκτός έδρας, με τους Ροδίτες να επικρατούν άνετα με 86-74και να παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με τους νησιώτες να παίρνουν την πρόκριση, μετά το εύκολο “διπλό” απέναντι στον Ιωνικό με 86-74.

Από την αρχή κιόλας της αναμέτρησης ο Κολοσσός έδειξε πως ήθελε να τελειώσει την υπόθεση νίκη, με τους Ροδίτες να παίρνουν το προβάδισμα και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-28. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-44.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Ρόδου. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον Ιωνικό να… ανασάνει και ανέβασαν το προβάδισμά τους ακόμα περισσότερο, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με +20(!), 49-69. Το τέταρτο φυσικά ήταν μια απόλυτα τυπική διαδικασία, με τον Ιωνικό να μειώνει απλά στο τελικό -12 και το ματς να λήγει στο 74-86. Έτσι ο Κολοσσός πήρε την πρόκριση και ετοιμάζεται για το ματς απέναντι στον Προμηθέα, το οποίο είναι προγραμματισμένο για αρχές Νοεμβρίου.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Άρτις με 18, ενώ 15 πρόσθεσε ο Λάιλ, 13 ο Καντέρ, 12 οι ΤουμπάΓκόινς και 11 ο Άντριτς.

Από την άλλη ο Πρίτζετ είχε 21 και 15 ο Φιτζπάτρικ για τον Ιωνικό, ο οποίος δεν είχε στην διάθεσή του τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Διαιτητές: Μάνος-Τσώνος-Αναστόπουλος Αντ. (Ορφανός)
Δεκάλεπτα: 19-28, 34-44, 49-69, 74-86
Ιωνικός (Κουφός): Σμιθ 14 (2), Ζάισλοφτ 9 (3), Πετρόπουλος 3, Πρίτζετ 21 (4), Μαραγκίδης, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 15 (3), Γιουλ 3, Χουγκάζ 9 (1).
Κολοσσός (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Λάιλ 15 (1), Άρτις 18 (2), Άντριτς 11 (3), Λιάπης 5 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 13, Μπιλλής, Τουμπά 12, Γκόινς 12 (3).