Λάρισα: Ο Θρετ “σκότωσε” τον Άρη!

2021-09-18T18:12:37+00:00 2021-09-18T22:11:30+00:00.

18/Sep/21 18:12

Η Λάρισα πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη (68-67), με τους Θεσσαλούς να… λυτρώνονται στο τέλος, χάρη στις νικητήριες βολές του Θρετ.

Μετά από ένα ΑΠΙΘΑΝΟ ματς, η Λάρισα έκανε την ανατροπή στο τέλος και με τον Θρετ να ευστοχεί σε 3 βολές λίγο πριν τη λήξη, πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη με 68-67.

Έτσι οι Θεσσαλοί προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, αφήνοντας από νωρίς εκτός τον Άρη και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον τον νικητή του ζευγαριού Ιωνικός – Απόλλωνας.

Ο ήρωας της Λάρισας είχε μόλις 6 πόντους, όμως οι 3 εξ αυτών ήταν και οι κρισημότεροι, ενώ 13 είχε ο Ζάρας και 11 ο Κρουμπάλι.

Για τον Άρη, οι 17 του Ουίλιαμς και οι 15 του Κόουαν δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς:

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο, με την Λάρισα να έχει θέματα επιθετικά και να μην ακολουθεί. Κάπως έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-16.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν τελείως αλλαγμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, Με όπλο την άμυνά τους, οι παίκτες της Λάρισας επέστρεψαν στη διεκδίκηση του ματς, παρότι βρέθηκαν πίσω με -9 (11-20, 11’). Συγκεκριμένα, ένα επιμέρους 12-2 έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 23-22 (18’), με το ημίχρονο να κλείνει εν τέλει στο 23-23.

Ο Άρης βρήκε και πάλι τον τρόπο να ξεφύγει, κάνοντας το σκορ 35-42 στο 27’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ένα 6-0 της Λάρισας έκανε το σκορ 41-42, ενώ με τρίποντο του Θρετ διαμορφώθηκε το 44-44 του δεκαλέπτου.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 33’ να είναι 50-50. Κάπου εκεί ένα σερί 7-0 του Άρη έφερε τους Θεσσαλονικείς μπροστά με 50-57 (34’). Η απάντηση της Λάρισας ήταν άμεση, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους 13-3 και να κάνουν το 63-60 (37’). Ο Χάνλαν βγήκε μπροστά και έκανε το 63-64 (38’) για τον Άρη, ενώ ο Ουίλιαμς με τρίποντο λίγο μετά έκανε το 65-67 (39’). Παρόλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς είχαν υπολογίσει χωρίς τον Θρετ. Ο Αμερικανός με 3/3 βολές έκανε το 68-67 στα 3’’ για το φινάλε και έδωσε έτσι τη νίκη στην ομάδα του και μαζί την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67.
Λάρισα(Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 4 (5 ριμπάουντ), Χάντσον 7 (1/4 τρίποντα), Θρετ 6 (1/10 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κρουμπάλι 11 (1/6 δίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10 (5 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4/8 τρίποντα), Φόρτιουν 5 (1), Σπαν 9 (3/5 τρίποντα), Καράμπελας 2.
Άρης (Καστρίτης): Τζούιστον 2, Κόουαν 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Ουίλιαμς 17 (5/10 τρίποντα), Χάνλαν 14 (1 τρίποντομ 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κώττας 2.