Ολυμπιακός: Επιβλητικός απέναντι στον Κολοσσό στην…. ελληνική επιστροφή του

2021-09-18T19:45:10+00:00 2021-09-18T19:55:41+00:00.

18/Sep/21 19:45

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό, με τους Πειραιώτες να επικρατούν στη Ρόδο με 67-94 και να παίρνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, επιστρέφοντας με τον καλύτερο τρόπο στις εγχώριες διοργανώσεις.

Tου Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Στην επόμενη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου είναι ο Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να περνούν άνετα από τη Ρόδο με 67-94 και να παίρνουν την πρόκριση, ουσιαστικά στην επιστροφή των “ερυθρόλευκων” του Γιώργου Μπαρτζώκα στις ελληνικές διοργανώσεις, μετά από δύο χρόνια.

Τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός είχε αγωνιστεί σε πρωτάθλημα ή Κύπελλο (η πρώτη ομάδα, όχι η Αναπτυξιακή) ήταν στις 8/5/2019, στο εντός έδρας ματς με τον Προμηθέα για το πρωτάθλημα. Έκτοτε οι Πειραιώτες απείχαν από την… ελληνική πραγματικότητα, όμως πλέον επέστρεψαν και έδειξαν από την αρχή πως έχουν όνειρα για αυτή τη σεζόν.

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Μαρούσι – Ηρακλής.

Ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ζαν Σαρλ και 12 ο Ουόκαπ.

Για τον Κολοσσό, ο Ουίλιαμς είχε 16, ενώ εντύπωση προξένησε το γεγονός πως ο Τάι Λόσον έπαιξε μόλις 6′.

Το ματς:

Ο Κολοσσός μπήκε με σπασμένα φρένα στο παιχνίδι και κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό. Οι Ροδίτες, με όπλο τα τρίποντα (6/9 στο δεκάλεπτο) ήταν για τα καλά μέσα στο ματς, με τους Πειραιώτες να μην καταφέρνουν να περιορίσουν τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το 26-28 του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός πλέον, έχοντας βρει τα πατήματά του, ανέβασε ρυθμούς στην άμυνα και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας άμεσα στο +10 με καλάθι του Ζαν Σαρλ (30-40, 13’). Ο Ουίλιαμς έδωσε λύσεις στον Κολοσσό, κρατώντας την διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα (34-43, 15’), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις μέσα από την άμυνα, πέρασε τη μπάλα στον Μάρτιν και ξέφυγε ξανά, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 42-53.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα σερί 11-0 του Ολυμπιακού, ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στους 22 (42-64, 24΄), σε ένα διάστημα που ο Ουόκαπ ήταν απίθανος, τόσο εκτελεστικά, όσο και δημιουργικά. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 48-66 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί προ πολλού. Ο Ολυμπιακός κρατούσε εύκολα το προβάδισμα και παγίωσε την διαφορά στους 20+. Έτσι, το τέλος του αγώνα ήρθε, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη με 67-94 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94.
Κολοσσός (Καντζούρης): Λόσον (0/1 δίποντο, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 2 (12 ασίστ), Μέζιτσεκ 14 (2/6 τρίποντα), Πράπας, Μομίροβ 9 (3/7 τρίποντα), Ουίλιαμς 16 (4/5 τρίποντα), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11 (9 ριμπάουντ), Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12 (2/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8, Σλούκας 8 (7 ασίστ), Μάρτιν 9 (7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).