Βεζένκοφ: ΝΕΟ double-double και ΝΕΑ 20άρα κόντρα στον Παναθηναϊκό! (videos)

2023-02-18T21:59:25+00:00 2023-02-19T00:29:29+00:00.

18/Feb/23 21:59

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν για ένα ακόμα ντέρμπι αιωνίων καθοριστικός παράγοντας και βοήθησε τον Ολυμπιακό, να αποκλείσει τον Παναθηναϊκό στο μεγάλο ημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αποστολή στο Ηράκλειο: Στέφανος Τάτσιος/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ημιτελικού του Final 8 με 86-71 κόντρα στον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου και θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη (19/2, 19:15).

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία κέρδισε ακόμα ένα ντέρμπι το 11ο συνεχόμενο, μπορεί σπουδαία δουλειά να έκαναν οι Παπανικολάου, Κάνααν και Φαλ, όμως και πάλι κόντρα στο τριφύλλι MVP ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ.

Ο Βούλγαρος φόργουορντ σε 32:13 συμμετοχής είχε 22 πόντους με 7/11 σουτ και 5/5 βολές, ενώ έκανε και double double με 10 ριμπάουντ, προσθέτοντας 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ, μόλις 1 λάθος και κατέγραψε 33 στο σύστημα αξιολόγησης. Αποτέλεσε, λοιπόν, για μια ακόμη φορά καθοριστικό παράγοντα για την ερυθρόλευκη επικράτηση, έχοντας σκοράρει ήδη από το πρώτο μέρος 14 πόντους (σε 10 λεπτά) και ολοκλήρωσε τη κυριαρχική του εμφάνιση με άλλους δέκα στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Ο πρώτος σκόρερ των “ερυθρολεύκων” στον ημιτελικό για πολλοστή φορά, έδωσε το “παρών” στην συνέντευξη τύπου, όπου μίλησε για την επικράτηση απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο, που ανοίγει την πόρτα για την κατάκτηση back 2 back του κυπέλλου:

“Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, ένα παιχνίδι-πρόκριση. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν όπως έπρεπε, ειδικά στην άμυνα. Όμως μπήκαμε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, κάναμε ένα μεγάλο σερί και είμαστε πολύ χαρούμενοι που περάσαμε στον τελικό. Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Να ξεκουραστούμε, να προετοιμαστούμε και να διεκδικήσουμε τον τίτλο”.

Μπλακ στο Eurohoops: “Στηρίζουμε ο ένας τον άλλον, βρήκαμε το ρυθμό μας στο τρίτο δεκάλεπτο” (video)

Λαρεντζάκης στο Eurohoops: “Δεν μας απασχολεί το σερί, ιδιαίτερος αντίπαλος ο Σπανούλης” (video)

Μπαρτζώκας: “Πολύ καλός προπονητής ο Ράντονιτς ανεξάρτητα τι λέγεται δεξιά κι αριστερά”

Ολυμπιακός: Ανεπανάληπτο σερί, 11-0 τον Παναθηναϊκό!