ΕΣΚΑ Εφήβων: Απέδρασε από τη Νέα Φιλαδέλφεια ο Παναθηναϊκός! (vid)

2017-03-11T12:08:57+00:00 2017-03-11T12:16:46+00:00.

11/Mar/17 12:08

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στην εκπνοή την ΑΕΚ με 62-64 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της Α’ ΕΣΚΑ.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Σε εξ αναβολής αγώνα της 13ης Αγωνιστικής, οι παίκτες του Γιώργου Καλαϊτζή έκαναν την ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ και έφυγαν με το “ροζ” φύλλο από το Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Έτσι, με μία αγωνιστική να απομένει μόνο για το τέλος της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός “κλείδωσε” την δεύτερη θέση και η “Βασίλισσα” περιορίστηκε στην τρίτη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να έχουν το ισχνό προβάδισμα. Στα επόμενα λεπτά, η “βασίλισσα” ανέβασε ταχύτητα και με κορυφαίους τους Μωραΐτη και Γκουαλτιέρι πήραν διαφορά ακόμη και 14 πόντων, δείχνοντας πως μπορεί να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα το “τριφύλλι” άρχισε να ροκανίζει την απόσταση. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση. Με καλάθι του Αμβραζή πέρασαν μπροστά, ενώ ο Καλαϊτζάκης με 1/2 βολές ολοκλήρωσε τη νίκη. Ο 18χρονος guard/forward του Παναθηναϊκού, μάλιστα, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, πετυχαίνοντας 28 πόντους.