Παγκόσμιο Σχολικό: Πρεμιέρα με το… δεξί για την Ελλάδα!

2017-04-30T21:54:22+00:00 2017-05-01T14:40:19+00:00.

30/Apr/17 21:54

Η Ελλάδα ξεκίνησε με νίκη στην πρώτη μέρα του Παγκόσμιο Σχολικού Πρωταθλήματος της Κροατίας!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Πρεμιέρα με το… δεξί πραγματοποίησε η Ελληνική αποστολή στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα του Porec της Κροατίας, καθώς επιβλήθηκε με άνεση επί της Τσεχίας με 73-54.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά η Ελλάδα πήρε το ισχνό προβάδισμα στην λήξη του (18-16). Στα επόμενα λεπτά πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα και έχοντας καλά ποσοστά στην επίθεση οι παίκτες της Άννας Ζέρβα κατάφεραν να αυξήσουν την απόσταση. Το ημίχρονο έκλεισε με 37-24. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Η Ελλάδα συνέχισε να δείχνει το καλό της πρόσωπο και άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, ύστερα από τέσσερα διαδοχικά τρίποντα των Βάρσου και Ψαρά (58-38, 30′). Η ομάδα της Τσεχίας έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλαν οι Έλληνες, με αποτέλεσμα το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ήταν ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 21 πόντους. Ακολούθησε ο Δημήτρης Μωραΐτης με 15 και ο Μάνος Χατζηδάκης με 10.

Στο άλλο παιχνίδι του 3ου Ομίλου η Σερβία κέρδισε την Αγγλία με 67-37.

ΕΛΛΑΔΑ – ΤΣΕΧΙΑ 73-54
Δεκάλεπτα: 18-16, 37-24, 58-38, 73-54
Ελλάδα (Ζέρβα): Λαναράς 5(1), Μωραΐτης 15(1), Βάρσος 6(2), Κοντιζάς 3(1), Ραγιάς, Ψαράς 9(3), Καλαϊτζάκης 21, Χατζηδάκης 10, Καλλίλας, Αλεξανδρόπουλος, Λογοθέτης, Εξηνταβελώνης 4