Παγκόσμιο Σχολικό: Ήττα στην… εκπνοή από τη Σερβία

2017-05-01T16:44:00+00:00 2017-05-02T10:24:30+00:00.

01/May/17 16:44

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από τη Σερβία και περιορίζεται προς το παρόν στην δεύτερη θέση του Ομίλου.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η Ελλάδα πλήρωσε το μεγάλο ποσοστό αστοχίας στα σουτ (4/32 τρίποντα), γνωρίζοντας την ήττα από την Σερβία με 57-54 στην δεύτερη ημέρα του Παγκοσμίου Σχολικού Πρωταθλήματος της Κροατίας.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Ελλάδα να έχει την πρωτοπορία στο σκορ με την 12-13. Τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη συνέχισαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με “όπλο” τους την άμυνα πήραν μια διαφορά ασφαλείας στη λήξη του πρώτου μισού (23-27). Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα των Ελλήνων, μειώνοντας σε 38-39 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά, η έτερη βαλκανική ομάδα στάθηκε πιο τυχερή και πήρε τελικά τη νίκη με 57-54. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, με 23 πόντους, χωρίς αυτό, όμως, να είναι αρκετό για την ελληνική αποστολή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η τρίτη της κατάταξης, Τσεχία, κέρδισε την Αγγλία με 46-70.

Πλέον η Ελλάδα περιορίζεται στην δεύτερη θέση του 3ου Ομίλου, η οποία οδηγεί, φυσικά, στην φάση των 16. Με τα ως τώρα δεδομένα, τα ελληνόπουλα θα αντιμετωπίσουν την πρωτοπόρο του 1ου Ομίλου, Σλοβενία. Σε περίπτωση που η ελληνική αποστολή καταφέρει να πάρει την πρώτη θέση του Ομίλου της και τα δεδομένα διατηρούν ίδια στον 1ο Όμιλο, τότε θα αντιμετωπίσει είτε την Κύπρο, είτε την Ιρλανδία.

Αύριο, οι παίκτες της Άννας Ζέρβα θα αντιμετωπίσουν στις 10 το πρωί (ώρα Ελλάδας) το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Αγγλίας, με μοναδικό στόχο την νίκη.

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 57-54
Δεκάλεπτα: 12-13, 23-27, 38-39, 57-54
Ελλάδα (Ζέρβα, Βαλληνδράς): Λαναράς 2, Μωραΐτης 13, Βάρσος, Κοντιζάς, Ραγιάς, Ψαράς 5, Καλαϊτζάκης 23, Χατζηδάκης 11, Καλλίλας, Αλεξανδρόπουλος, Λογοθέτης, Εξηνταβελώνης