Παγκόσμιο Σχολικό: Λύγισε στο τέλος η Ελλάδα

2017-05-04T18:25:09+00:00 2017-05-04T18:29:09+00:00.

04/May/17 18:25

Η Ελλάδα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Τουρκία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την τετράδα του Παγκοσμίου Σχολικού Πρωταθλήματος, που πραγματοποιείτε στο Porec της Κροατίας, καθώς ηττήθηκαν από την Τουρκία με 70-75.

Η Ελληνική αποστολή πήρε γρήγορα το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (8-5, 4′), χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας στο τέλος της περιόδου (20-11, 10′). Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στο +16 (30-14). Όμως, όσο πλησίαζε η ώρα του ημιχρόνου η Τουρκία προσπαθούσε να απειλήσει (32-26, 20′). Ακόμη και μετά την ανάπαυλα, τα ελληνόπουλα διατήρησαν το προβάδισμά τους (46-41, 30′). Το τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι Τούρκοι εμφανίστηκαν εντυπωσιακοί, πετυχαίνοντας 34 πόντους. Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα πέτυχε τα περισσότερα τρίποντά της, δεν κατάφερε να ακολουθήσει επιθετικά τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές του 2015 και έχασε το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη, στοιχίζοντας της την έκβαση του αγώνα.

Παρά την ήττα, εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, πετυχαίνοντας 29 πόντους με 72% στα τρίποντα. Μάζεψε, επίσης, 7 rebound και μοίρασε 3 assist. Μεστή ήταν και η παρουσία του Μάνου Χατζηδάκη, με 16 πόντους, 6 rebound και 4 assist.

Αύριο, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Δανία, με στόχο την κατάκτηση της πέμπτης θέσης.

ΕΛΛΑΔΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 70-75
Δεκάλεπτα: 20-11, 32-26, 46-41, 70-75
Ελλάδα (Ζέρβα, Βαλληνδράς): Λαναράς, Μωραΐτης 8 (6 ασ.), Βάρσος 11, Κοντιζάς, Ραγιάς, Ψαράς 6, Καλαϊτζάκης 29, Χατζηδάκης 16, Καλλίλας, Αλεξανδρόπουλος, Λογοθέτης, Εξηνταβελώνης