ΕΣΚΑ U21: Οι δηλώσεις του “Χάλκινου” Ψυχικού! (vids)

2017-05-20T12:29:29+00:00 2017-05-20T12:34:18+00:00.

20/May/17 12:29

Βασίλης Μουράτος, Χρήστος Ιορδάνου και Πέτρος Μαγουλάς μιλούν στο Eurohoops Greece για την κατάκτηση του Χάλκινου Μεταλλίου!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Το Ψυχικό κέρδισε στον Μικρό Τελικό τον Αμύντα με 64-58 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Πρωτάθλημα Νέων και το πρώτο του Μετάλλιο στις ακαδημίες! Ο Βασίλης Μουράτος βρέθηκε για πρώτη φορά φέτος στην ομάδα των Βορείων Προαστίων, ως δανεικός από τον Ολυμπιακό. Ο Χρήστος Ιορδάνου και ο Πέτρος Μαγουλάς, περσινοί Πρωταθλητές της διοργάνωσης με τον Παναθηναϊκό, υπέγραψαν το πρώτο τους επαγγελματικό συμβόλαιο τη φετινή σεζόν με τους “κυανοκίτρινους”. Και οι τρεις μαζί συνέβαλαν αποφασιστικά στην κατάκτηση του Μεταλλίου και μας διηγούνται αποκλειστικά ιδιαίτερες… ιστορίες.

Μουράτος: “Έγινα καλύτερος άνθρωπος στο Ψυχικό”

Ο Βασίλης Μουράτος τόνισε πως η ψυχραιμία ήταν το “κλειδί” της νίκης επί του Αμύντα. Αναφέρθηκε στην πορεία του, τόσο στην ανδρική, όσο και στην νεανική ομάδα του Ψυχικού. Ο Πρωταθλητής Ευρώπης με την Εθνική Εφήβων το 2015 μίλησε με τα καλύτερα λόγια και για τους πρώην συμπαίκτες του στην Εθνική, Διονύση Σκουλίδα και Ιάκωβο Μιλεντίγιβιτς, οι οποίοι θα βρίσκονταν αντιμέτωποι στον Τελικό της διοργάνωσης.

Ιορδάνου: “Μεγαλύτερο κίνητρο ο τραυματισμός μου”

Ο αρχηγός της περσινής Πρωταθλήτριας ομάδας του Παναθηναϊκού, Χρήστος Ιορδάνου, δήλωσε συγκρατημένα ευχαριστημένος με την φετινή κατάκτηση της τρίτης θέσης. Ο ταλαντούχος παίκτης του Ψυχικού αναφέρθηκε και στον σοβαρό τραυματισμό, τον οποίο είχε υποστεί στον Τελικό της περσινής διοργάνωσης και πως τον αντιμετώπισε.

Μαγουλάς: “Χαρούμενοι που αντιμετωπίσαμε τον παλιό μας προπονητή”

Ο Πέτρος Μαγουλάς αναφέρθηκε στον Ημιτελικό του Final-4, όπου αυτός και οι Ιορδάνου και Ρουμελιώτης αντιμετώπισαν τον περσινό τους προπονητή, Κωνσταντίνο Παπαδόπουλο, στο τιμόνι του Δούκα. Ο 19χρονος forward πέρυσι ήταν ακρογωνιαίος λίθος στην κατάκτηση της διοργάνωσης. Φέτος, ήταν και πάλι κρίσιμος για την επικράτηση στο Μικρό Τελικό και μας μιλά για τα κρίσιμα αυτά τελευταία λεπτά.