Ολυμπιακός: Ρε τον Γιάνι (Στρέλνιεκς) που τρίποντο δεν χάνει!

2017-10-04T17:54:49+00:00 2017-10-04T18:04:32+00:00.

04/Oct/17 17:54

Με το δεξί μπήκε ο Ολυμπιακός στην νέα σεζόν, καθώς επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον εκτός έδρας προημιτελικό με τον ΓΣΛ-Φάρο τον οποίο κέρδισε με 97-67 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς μεγάλο πρωταγωνιστή.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου (που δεν είχε στην διάθεση του Ρόμπερτς και Μπόγρη) δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο ειδικά στην άμυνα, όμως στο δεύτερο μέρος “έσφιξαν” τα μετόπισθεν και πήραν εντέλει μία άνετη πρόκριση και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους, στο ντέρμπι της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό Superfoods στο “άδειο” ΣΕΦ (8/10, 19:30).

Από την άλλη πλευρά, ο ΓΣΛ-Φάρος προσπάθησε και πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία στο Κύπελλο μέχρι τους “8” παρότι είναι μία καινούργια ομάδα. Πλέον όλοι στην ομάδα επικεντρώνονται στο ματς με τον Πανιώνιο (7/10, 17:00).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον προημιτελικό και προηγήθηκε από νωρίς με 7-0 (στο 2′) αναγκάζοντας τον κόουτς Σκουρτόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Λαρισαίοι μετά το τάιμ άουτ μπήκαν “αγριεμένοι” στο παρκέ και με σερί 8-2 μείωσαν σε 9-8 (στο 4′). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχοντας υπεροχή στα ριμπάουντ (4-1) και εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (7/8 87.5%) προηγήθηκε με 18-13 (στο 6′), ενώ πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” με ένα γρήγορο σερί 8-2 αύξησαν την διαφορά στο +9 (36-27 στο 13′), ενώ λίγο αργότερα με 2/2 τρίποντα για τους φιλοξενούμενους ο Στρέλνιεκς και συνολικά 5/10, είχαμε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σκορ (42-31 στο 15′). Δύο λεπτά περίπου πριν το τέλος του πρώτου μέρους το σκορ ήταν 46-36, ενώ ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 50-41.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι σαφώς καλύτεροι στην άμυνα και με το πρώτο τρίποντο του Σπανούλη (1/6) πήραν για μία ακόμα φορά προβάδισμα 10 πόντων (55-45 στο 24′).  O Ολυμπιακός “έτρεχε” ένα σερί 13-6 και η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της (63-47 στο 27′) με τον ΓΣΛ-Φάρο να έχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 69-54.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του προημιτελικού όλα είχαν κριθεί στο θέμα της πρόκρισης με τον Ολυμπιακό να έχει απομακρυνθεί στο σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” με ένα γρήγορο σερί 8-1 “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +22 (77-55) 7 λεπτά πριν το φινάλε και από εκεί και πέρα οι δύο προπονητές δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα με τον ρυθμό να… πέφτει. Στα τελευταία 3 λεπτά του προημιτελικού ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 88-63, ενώ ο αγώνας έληξε και η πρόκριση πήγε σε “κόκκινα” χέρια με 97-67.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα που έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα, αλλά και στην κυκλοφορία, ενώ σε καλό βράδυ ήταν και ο Τόμπσον με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Πρίντεζης με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε για πρώτη φορά στο ματς καλή άμυνα και εκεί “κλείδωσε” την πρόκριση καθώς με τον Τόμπσον και τον Στρέλνιεκς να σκοράρουν η διαφορά έφτασε στους 15 και ο ΓΣΛ-Φάρος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-50, 54-69, 67-97