Ολυμπιακός: “Αφαντοι” όλοι πλην Σπανούλη-Μιλουτίνοφ

2018-02-17T18:46:51+00:00 2018-02-17T18:49:08+00:00.

Lefteris Moutis

17/Feb/18 18:46

ÊÕÐÅËËÏ / ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÁÅÊ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου στο Ηράκλειο σε ένα ματς, όπου ο Βασίλης Σπανούλης έλαμψε, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ακολούθησε, αλλά οι λύσεις δεν επαρκούσαν.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε ουσιαστικά ένα πολύ μικρό ροτέισον οκτώ παικτών στο παιχνίδι που έκρινε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, καθώς οι Τόμπσον, Ρόμπερτς, Γουίλτζερ και Μπόγρης δεν διαδραμάτισαν κανένα ρόλο στον αγώνα. Ωστόσο, ακόμα και οι κορυφαίοι των Πειραιωτών, Σπανούλης και Μιλουτίνοφ και δεν σκόραραν μετά το 27′.

Βασίλης Σπανούλης

Ηταν με διαφορά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού προσπαθώντας συνεχώς να πάρει τους συμπαίκτες του από το χέρι και να τους οδηγήσει στην ανατροπή. Ο αρχηγός αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του τελικού με 20 πόντους (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές) και πρώτος πασέρ μοιράζοντας 9 ασίστ σε ένα από τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια. Από τα δικά του χέρια περίμεναν τα πάντα οι “ερυθρόλευκοι”, αλλά δεν είχε συμπαράσταση στη δημιουργία (όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του μοίρασαν 2 ασίστ λιγότερες από εκείνον). Η άμυνα της ΑΕΚ θέλησε να τον κουράσει επιλέγοντας να παίξει άμυνα αλλαγών απέναντι του. Αγωνίστηκε 31:41 και φυσιολογικά στα τελευταία λεπτά ήταν εμφανώς κουρασμένος, καθώς πέτυχε το τελευταίο του καλάθι στο 27′.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Ηταν εξαιρετικός αποτελώντας τον πυλώνα του Ολυμπιακού στη ρακέτα. Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε 17 πόντους (6/7 δίποντα και 5/5 βολές) και μάζεψε 8 ριμπάουντ σε 21:17 τελειώνοντας στις περισσότερες των περιπτώσεων τις δημιουργίες του Σπανούλη. Ο Μιλουτίνοφ ωστόσο, χρησιμοποιήθηκε μόλις δυο λεπτά στην τελευταία κρίσιμη περίοδο και έτσι δεν κατάφερε να πληγώσει την άμυνα της ΑΕΚ που δεν είχε παίκτη ικανό να τον αντιμετωπίσει στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Γιώργος Πρίντεζης

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν προσαρμοσμένη πάνω του για να μην έχει ελευθερία κινήσεων κοντά στο καλάθι. Δεν πήρε κανένα σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να κάνει τη ζημιά από μακριά στην ΑΕΚ με δυο τρίποντα, αλλά πέτυχε το μοναδικό του καλάθι από το ποστ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά στα κρίσιμα μετρώντας 10 πόντους με 3/7 σουτ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Κώστας Παπανικολάου

Αγωνίστηκε 30 λεπτά βοηθώντας αρκετά στον αμυντικό τομέα και κάνοντας πολλά διαφορετικά πράγματα εκτός από το σκοράρισμα, καθώς ήταν πολύ άστοχος. Πέτυχε 4 πόντους με 2/11 σουτ, αλλά μάζεψε 12 ριμπάουντ (5 εκ των οποίων επιθετικά όταν ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, αλλά κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ).

Βαγγέλης Μάντζαρης

Αγωνίστηκε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο πλευρό του Βασίλη Σπανούλη, έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι των “ερυθρολεύκων”, αλλά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Μάνι Χάρις. Ευστόχησε σε ένα τρίποντο (1/4 σουτ συνολικά) και δεν μοίρασε ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής. Αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 35′ μένοντας εκτός τελικού στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Τζαμέλ ΜακΛιν

Στα πρώτα λεπτά της συμμετοχής του είχε πολλά αμυντικά προβλήματα αδυνατώντας να σταματήσει τους παίκτες της ΑΕΚ, είτε κοντά στο καλάθι, είτε μετά από αλλαγές μαρκαρισμάτων. Επιθετικά τα πήγε πολύ καλά κυρίως στο δεκάλεπτο, τελείωσε το ματς με 10 πόντους όντας εξαιρετικά εύστοχος (4/4 δίποντα και 2/3 βολές) σε 14:37, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε μόλις 5 λεπτά κυρίως λόγω της αμυντικής του εικόνας.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Αφυπνίστηκε στα τελευταία λεπτά, όταν ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε χαμηλό σχήμα για να μπορέσει να αντιμετωπίσει αμυντικά την ΑΕΚ. Οταν χρησιμοποιήθηκε ως πάουερ φόργουορντ βοήθησε σημαντικά τους Πειραιώτες, αλλά ο,τι έχτιζε μέχρι και 34” πριν το φινάλε, τα… γκρέμισε με το άστοχο λέι απ του στον αιφνιδιασμό όταν και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 84-84. Συνολικά σε 15:39 λεπτά είχε 5 πόντους με 1/4 σουτ.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ηταν ο τρίτος σκόρερ του Ολυμπιακού (14 πόντοι με 3/7 σουτ και 3 ασίστ) μετά τους Σπανούλη και Μιλουτίνοφ, αλλά ήταν ένας εκ των μοιραίων παικτών της ομάδας του με δυο χαμένες βολές στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Ο κορυφαίος ίσως σουτέρ ελευθέρων βολών είχε 6/9 βολές, αλλά έχασε δυο κρίσιμες, μια ένα λεπτό πριν το φινάλε και μια ακόμα στα 10” που πόνεσαν τους Πειραιώτες. Νωρίτερα ωστόσο, είχε φροντίσει να δώσει πολλές επιθετικές λύσεις σκοράροντας εννιά πόντους στην τελευταία περίοδο.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Μπήκε στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και απώλεσε σημαντικό μέρος της δημιουργίας του, εν τη απουσία του Σπανούλη. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν άστοχος (0/3 σουτ) και έτσι από τη στιγμή που και στην ολιγόλεπτη συμμετοχή του στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε η εικόνα του, έπαιξε μόλις 5:33 λεπτά.

Γιώργος Μπόγρης

Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Κάιλ Γουίλτζερ

Πήρε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στο τρίτο δεκάλεπτο και αμέσως η ΑΕΚ προσαρμόστηκε ώστε να εκθέσει τις αμυντικές αδυναμίες στο παιχνίδι του. Χρεώθηκε με τρία φάουλ σε μόλις 96 δευτερόλεπτα, δεν πρόλαβε να πάρει καν κάποια προσπάθεια στην επίθεση και έτσι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε να μην τον ρίξει ξανά στο παρκέ.

Χόλις Τόμπσον

Ο ρόλος του είναι διαρκώς και περισσότερο μειωμένος το τελευταίο διάστημα. Χρησιμοποιήθηκε μόλις για 5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε μόλις ένα σουτ, είχε αμυντικά προβλήματα και έτσι δεν επιλέχθηκε ξανά στο ροτέισον των Πειραιωτών.