Ευρωμπάσκετ (Δ’ όμιλος): Φοβερός Αβντίγια νίκησε τον απίστευτο Μαρκάνεν – Χαμογέλασε η Πολωνία

2022-09-02T16:15:57+00:00 2022-09-02T20:52:08+00:00.

02/Sep/22 16:15

Το Ισραήλ πήρε τεράστια νίκη επί της Φινλανδίας με 89-87 στην παράταση (79-79), χάρη στο συγκλονιστικό παιχνίδι του Ντένι Αβντίγια στην πρεμιέρα του Δ’ ομίλου στην Πράγα. Εύκολα το 1-0 κόντρα στη Τσεχία η Πολωνία.

Ο άσος των Ουίζαρντς… μάγεψε με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ πέτυχε το καθοριστικό καλάθι στην παράταση που έκανε το 86-84, πριν σταθεί μοιραίος για την Φινλανδία ο τρομερός Λάουρι Μαρκάνεν που μέτρησε 33 πόντους και 11 “σκουπίδια”!

Ο Γκαλ Μέκελ πέτυχε 2/2 βολές στην αμέσως επόμενη επίθεση του Ισραήλ για το 88-84, που ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στο Ισραήλ. Ο ίδιος ο Μέκελ έχασε την ευκαιρία στην εκπνοή της κανονικής περιόδου να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε σε ένα φαινομενικά εύκολα λέι απ.

Η Φινλανδία… έχυσε από νωρίς την καρδάρα με το γάλα, καθώς προηγήθηκε με 30-16 στο 12′ με 14 πόντους του Μαρκάνεν- παίκτης των Τζαζ πλέον – αλλά το Ισραήλ μάζεψε αμέσως τη διαφορά ισοφαρίζοντας στο ημίχρονο.

Προηγήθηκε μάλιστα με πέντε διαφορά (53-48), αλλά ο Μαρκάνεν με τη βοήθεια του νέου παίκτη της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Μάντσεν (13π., 3/4 τρίποντα) γύρισε το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει τη νίκη παρότι μπήκε στο τελευταίο λεπτό με +3 πόντους διαφορά.

O Αβντίγια όμως με το τρίτο του τρίποντο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και να σώσει το Ισραήλ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ

27-16, 13-24, 18-21, 21-18, (παρ. 8-10)

Νίκη και για τη Πολωνία

H Πολωνία ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και αυτό φάνηκε από το 25-12, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (29-18).

Η Τσεχία έκανε την αντεπίθεσή της και πέρασε μπροστά στο σκορ με 44-46, για την ισοπαλία στο ημίχρονο (46-46).

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στη τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 69-63.

Εκεί, όμως, μίλησαν οι Πολωνοί με επιμέρους 30-21, για να κάνουν το 1-0 στον όμιλο με 99-84.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πονίντκα με 26 πόντους-9 ασίστ-4 ριμπάουντ, όπως και ο Σλότερ με 23 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Βέσελι είχε 17 πόντους και ο Μπόχατσικ με 13, με τον Σατοράνσκι να έχει 0 ποντους-6 ασίστ (0/2 σουτ) σε 17′.

Η δεύτερη αγωνιστική θα φέρει στον δρόμο της Πολωνίας την Φινλανδία (3/9, 15:00), ενώ η Τσεχία θα παίξει με την Σερβία (3/9, 18:30).

Στο πρώτο ματς του ομίλου, το Ισραήλ νίκησε την Φινλανδία με 89-87, ενώ το βράδυ  (22:00) η Σερβία αντιμετωπίζει την Ολλανδία.

Θυμίζουμε ότι ο τέταρτος όμιλος διασταυρώνεται με τον τρίτο -αυτόν της Εθνικής Ελλάδας- στην νοκ άουτ φάση.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-46, 69-63, 99-84