Ελλάδα – Ιταλία: Πρώτη και καλύτερη στο Μιλάνο! (videos)

2022-09-03T23:00:59+00:00 2022-09-03T23:35:41+00:00.

John Rammas

03/Sep/22 23:00

Δεύτερη αγωνιστική στο 41ο Ευρωμπάσκετ, δεύτερη νίκη για την Εθνική Ομάδα, που επικράτησε και της οικοδέσποινας Ιταλίας με 85-81 στο Μιλάνο και θα κάνει ξέγνοιαστο ρεπό (4/9) στον γ’ όμιλο με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Τάιλερ Ντόρσεϊ να πρωταγωνιστούν ξανά.

Αποστολή στο Μιλάνο: Γιάννης Ράμμας/ irammas@eurohoops.net

Η Ιταλία είχε ενθουσιασμό, είχε τον περισσότερο κόσμο στις εξέδρες του Mediolanum Forum, αλλά η Ελλάδα έχει ό,τι χρειάζεται για να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στον γ’ όμιλο και να πανηγυρίσει τη δεύτερη σπουδαία νίκη της με 85-81 και έχει τον πρώτο λόγω για την πρωτιά.

Επόμενη αντίπαλος η Μεγάλη Βρετανία (5/9, 18:00/ΕΡΤ1).

Εξέλιξη αγώνα:

Η Ελλάδα άρχισε με κακές επιλογές στην επίθεση (από 0/3 σουτ ο Νικ Καλάθης κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο μέχρι το 9-7 στο 5′), ωστόσο, η εκτέλεση δεν άργησε να περάσει στα σωστά χέρια κι ο έλεγχος σε ελληνικά (16-7 & 18-9 στο 7′, 21-12 στο 9′ με 9π. από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 3/3τρίπ. και 7π. από τον “Giannis” επίσης με 100% ευστοχία).

Η Ιταλία προσπάθησε να αντιδράσει, βρήκε κάποια τρίποντα στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17 σκορ περιόδου) και στην έναρξη της δεύτερης, η Ελλάδα, όμως, είχε περισσότερους τρόπους να βάλει τη μπάλα στο καλάθι και ξέφυγε και με τις πρώτες διψήφιες διαφορές (37-25 στο 15′). Η επιπολαιότητα δεν επέτρεψε υψηλότερες, παρά και τα 5/19 τρίποντα της Ιταλίας (7/17 η Ελλάδα) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 47-40 (Αντετοκούνμπο Γ. 17π., Ντόρσεϊ 13π. – Πολονάρα 11π., Μέλι 8π., Φοντέκιο 6π. με 3/12 σουτ).

Όσο, πάντως, η ελληνική άμυνα δεν άφηνε ελεύθερους διαδρόμους προς το καλάθι κι η Ιταλία σούταρε με τόσο χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα, ήταν θέμα χρόνου να επανεμφανιστούν (50-40 στο 21′, 59-45 στο 24′). Back to back τρίποντα από τον Σιμόνε Φοντέκιο, που θα τα έβαζε κάποια στιγμή, μείωσαν σε 59-51 στο 26′, ο Ακίλε Πολονάρα πρόσθεσε κι αυτός ένα, όπως δε μπόρεσαν να κάνουν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ξανά κι ο Ιωάννης Παπαπέτρου, το ιταλικό σερί ανέβηκε στο 0-9 κι η διαφορά έπεσε σε εύθραυστα επίπεδα (59-54 στο 27′).

Όσο δύσκολο, όμως, ήταν για την Ιταλία να ρίχνει διαρκώς τη διαφορά, τόσο εύκολο ήταν για την Ελλάδα να την ανεβάζει ξανά και ξανά: 12-0 σερί και 71-54 στο 29′, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ξεχωρίζει από το second unit.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μέσα από την άμυνα τους έλεγχαν το ματς και στο 34ο λεπτό ήταν μπροστά με 72-57Τρία λεπτά πριν το φινάλε οι Ιταλοί με σερί τρίποντα και πίεση μείωσαν σε 78-71 και έδειχναν να οδηγούν σε ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Ντόρσεϊ με ένα μεγάλο τρίποντο στα 2′ λεπτά έκανε το 81-71 και έχρισε ακλόνητο φαβορί την Εθνική μας.

Ο Φοντέκιο με έξι σερί πόντους μείωσε ακόμα περισσότερο σε 81-77 στο 1:40 και ο Ντόρσεϊ απάντησε πάλι με τρίποντο κάνοντας το 84-77. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 84-81 στα 35” και πάλι με τον Φοντέκιο, όμως οι Ιταλοί αστόχησαν στο φινάλε σε ισάριθμα σουτ και πανηγυρίσαμε τη νίκη με …

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι ο MVP με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ακόμα σπουδαία δουλειά έκαναν ο Ντόρσεϊ με 23 πόντους (6/10 τρίποντα), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Αγραβάνης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 μπλοκ.

Πού κρίθηκε:  Στο τρίποντο του Ντόρσεϊ στη λήξη του χρόνου στο 39ο λεπτό όπου έκανε το σκορ 84-77 δίνοντας καθοριστικό προβάδισμα στην Εθνική, αλλά και στα δύο χαμένα τρίποντα ισοφάρισης των Ιταλών στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81