Ευρωμπάσκετ (Α’ όμιλος): “Μπαμ” από το Βέλγιο, έριξε στο καναβάτσο την Ισπανία!

2022-09-04T18:17:22+00:00 2022-09-04T20:22:45+00:00.

04/Sep/22 18:17

Το Βέλγιο έκανε τρομερή εμφάνιση και έκανε την μεγάλη έκπληξη κόντρα στην Ισπανία με 73-83. Στο 2-1 πλέον οι δύο ομάδες στον πρώτο όμιλο.

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στο Ευρωμπάσκετ 2022, είναι γεγονός.

Το Βέλγιο νίκησε με 73-83 την Ισπανία, για τον πρώτο όμιλο και πλέον βρίσκεται στο 2-1, ρεκόρ που έχουν και οι ηττημένοι.

Οι Βέλγοι ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και μάλιστα προηγήθηκαν στη πρώτη περίοδο (11-15), για το +6 (11-17) λίγο αργότερα, με την Ισπανία, όμως, να παίρνει οριακά το προβάδισμα στο ημίχρονο (33-32).

Παρόλα αυτά, το Βέλγιο έβαλε και πάλι δύσκολα στους παγκόσμιους πρωταθλητές, όπως δείχνει και το 54-57 στο 30′. Η μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε μετά το 36′, όταν το 71-68 έγινε 73-81 μέσα σε 3′, για το τελικό σκορ.

Ο Λεκόμτ ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους-5 ριμπάουντ, 14-4 είχε ο Ζιλέ, 11 ο Ομπασόχαν και 10-9 ο Μπακό.

Στους 18 σταμάτησε ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ, ενώ από 11 είχαν οι Μπράουν και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Η τέταρτη αγωνιστική φέρνει την Ισπανία αντίπαλο του Μαυροβουνίου (6/9, 17:15), ενώ το Βέλγιο παίζει κόντρα στην Τουρκία (6/9, 14:30).

Γεωργία-Μαυροβούνιο (20:00)

Δείτε τις δηλώσεις στο Eurohoops του προπονητή των Βέλγων Ντάριο Γκέργκια μετά τη δεύτερη νίκη τους στο Ευρωμπάσκετ:

Οι δηλώσεις στο Eurohoops του κομβικού για τους Βέλγους (14 πόντους) Ζιλέ μετά την τεράστια νίκη του Βελγίου κόντρα στην Ισπανία