Μ. Βρετανία – Ελλάδα: Ξεκούραστα, με στυλ, 3/3 και… φύγαμε για Βερολίνο! (videos)

2022-09-05T18:55:26+00:00 2022-09-05T19:54:46+00:00.

John Rammas

05/Sep/22 18:55

Στο 3-0 ανέβηκε η Ελλάδα, μετά και τη νέα της νίκη κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία με 77-93. Μεγάλο ματς από Σλούκα και Παπαγιάννη, ξεκουράστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Έκανε το καθήκον της!

Η Ελλάδα ανέβασε όσες στροφές χρειαζόταν, νίκησε την Μεγάλη Βρετανία με 77-93 και με 3-0, είναι ένα βήμα πιο κοντά στην πρωτιά του τρίτου ομίλου στο Ευρωμπάσκετ 2022,

Με αυτό το αποτέλεσμα, έχει ήδη εξασφαλιστεί η πρόκριση στην νοκ άουτ φάση, ενώ με νίκη κόντρα στην Ουκρανία (6/9, 18:00/ΕΡΤ1), θα έρθει και οριστικά η πρώτη θέση.

Η ”γαλανόλευκη” έφτασε στην επικράτηση, κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση, με τους Σλούκα και Παπαγιάννη να δείχνουν τον δρόμο.

Οι δυο αυτοί παίκτες έδειξαν ότι έχουν ξεπεράσει τα προβλήματα τραυματισμού, που τους ταλαιπωρούσαν και μαζί με τους Παπανικολάου-Λούντζη, βοήθησαν πολύ για τη νίκη.

Όλα αυτά, δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ξεκουράστηκε, αλλά και τον Κώστα Αντετοκούνμπο, που όμως μοιάζει έτοιμος για την επάνοδό του.

Η συνέχεια με την Ουκρανία (6/9, 18:00/ΕΡΤ1), με τη Μεγάλη Βρετανία, που παραμένει δίχως νίκη, θα αντιμετωπίσει την Εσθονία (6/9, 15:15, ΕΡΤ1)

Εξέλιξη αγώνα:

Λίγο το 2-0 επί των δυνατών αντιπάλων στον γ’ όμιλο, λίγο η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο λόγω ξεκούρασης, λίγο κι ο λιγοστός κόσμος στις εξέδρες προϊδέαζαν για ένα χαλαρό απόγευμα για την Εθνική Ομάδα κι έτσι ήταν. Από την ανάποδη, όμως.

Η Μεγάλη Βρετανία επισήμανε γρήγορα τη χαλαρότητα στην ελληνική άμυνα (starters οι Καλάθης, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Αγραβάνης, Αντετοκούνμπο Θ.), ο Λουκ Νέλσον είχε 10 πόντους (3/4τρίπ.) από το 5′ (13-8), ενώ η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (15-8 στο 5′ με 12-0 σερί από το αρχικό 3-3 στο 1′).

Αλλαγές (πεντάδα με Λούντζη, Σλούκα, Παπαπέτρου, Αγραβάνη, Παπαγιάννη) και timeout αφύπνισαν εν τέλει τη “γαλανόλευκη” κι ένα 0-14 σερί την έθεσε επικεφαλής (15-24 στο 10′). Το συγκεκριμένο σχήμα το πήγε μέχρι το +12 (17-29 στο 12′).

Ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, ωστόσο, η Μεγάλη Βρετανία βρήκε τρόπο να μειώσει και στη μία κατοχή (39-42 & 41-44 στο 19′, 43-46 στο 20′: Νέλσον 15π. με 5/8 σουτ – Σλούκας 13π. με 5/5 σουτ και 6/14 έναντι 8/13 τα τρίποντα).

Η Μεγάλη Βρετανία απείλησε και με αλλαγή στο προβάδισμα (50-51 στο 24′, 52-53 στο 25′), ο “Σλούκι Λουκ”, όμως, δεν απειλούσε απλώς, έκανε κιόλας και δικά του διαδοχικά τρίποντα έκαναν την αρχή ώστε η απόσταση να ανοίξει ξανά (56-67 στο 28′, 58-71 στο 30′).

Το ματς έδειχνε πως είχε ολοκληρωθεί στην τέταρτη περίοδο, όταν η ελληνική ομάδα ξέφυγε με +20 (68-88), με σερί πόντους του Παπαγιάννη. Τα περίπου 6′ που απέμεναν ήταν τυπική διαδικασία, με την Ελλάδα να φτάνει τελικά στη νίκη με 77-93.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους-3 ριμπάουντ-5 ασίστ (8/10 σουτ), με τον Παπαγιάννη να έχει 17 πόντους-6 ριμπάουντ (8/11 σουτ), ενώ από 10 πόντους είχαν οι Λούντζης (5 ασίστ) και Παπανικολάου (7 ριμπάουντ-5 ασίστ).

Για την Μεγάλη Βρετανία, προσπάθησε με 17 πόντους ο Νέλσον και με 13 ο Χέσον.

Πού κρίθηκε: Η Μεγάλη Βρετανία κοίταξε στα μάτια την Ελλάδα μέχρι το ημίχρονο, αλλά στη τρίτη (60-71) και κυρίως στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική πάτησε το γκάζι.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 43-46, 60-71, 77-93