Ευρωμπάσκετ (Α’ όμιλος): Περίπατο η Τουρκία με το Βέλγιο, πάει τώρα για την πρωτιά! (Video)

2022-09-06T15:24:50+00:00 2022-09-06T15:24:50+00:00.

06/Sep/22 15:24

Η Τουρκία άφησε πίσω της την ήττα με τη Γεωργία και παίζοντας “σκυλίσια” άμυνα, σταμάτησε με ευκολία το Βέλγιο, 78-63 , κοιτάζοντας πλέον την 1η θέση στον Α’ όμιλο η οποία θα κριθεί αύριο τελευταία αγωνιστική με την Ισπανία.

Αποστολή στην Τιφλίδα: Σεμί Τούνα/ info@eurohoops.net

Νίκη της Τουρκίας επί της Ισπανίας θα τη φέρει στην κορυφή του ομίλου στην Τιφλίδα, παρότι εδώ που τα λέμε δεν έπεισε ιδιαίτερα με τη συνολική της απόδοση, αλλά το συγκεκριμένο γκρουπ δεν είναι δα και τόσο ισχυρό.

Οι Τούρκοι μπήκαν με το “μαχαίρι στο στόμα” και προηγήθηκαν με 20-6 στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας και το +19 στο 16′ με 32-13! Το Βέλγιο έφτασε τους 11 πόντους μόλις στο 14′ και αδυνατούσε να βρει διαδρόμους στο καλάθι της Τουρκίας (1/12 τρίποντα). Κάτι που άλλαξε ως δια μαγείας στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου, όταν οι Βέλγοι έβαλαν τέσσερα σερί τρίποντα κι η Τουρκία πήγε στα αποδυτήρια με … μόλις +7 υπέρ της.

Ήταν όμως όντως μία… μαγική εικόνα, μία αναλαμπή των “Λιονταριών” που δεν θύμισαν σε τίποτα την ομάδα που νίκησε την Ισπανία.

Οι κυριαρχικοί Τούρκοι πάτησαν και πάλι το γκαζάκι με πρωταγωνιστές τους Κορκμάζ και Σενγκούν κι εκεί που το παιχνίδι πήγαινε να γίνει ντέρμπι, μετατράπηκε και πάλι σε περίπατο πρόκρισης (52-34). Το Βέλγιο έκανε μία ύστατη προσπάθεια μειώνοντας ως τους 12, αλλά δεν κατάφερε να μπαλώσει τη ζημιά που είχε γίνει ουσιαστικά από το ξεκίνημα του αγώνα και αύριο θα χρειαστεί τη νίκη επί της Βουλγαρίας για να δει αν θα προκριθεί και από ποια θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ (πρώτη η Τουρκία): 20-6, 17-24, 22-16, 19-16