Ευρωμπάσκετ (Α’ όμιλος): H Ισπανία πήρε το θρίλερ με την Τουρκία και την 1η θέση! (Video)

2022-09-07T15:25:08+00:00 2022-09-07T16:50:11+00:00.

07/Sep/22 15:25

Η Ισπανία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέκτησε την 1η θέση στην Τιφλίδα, επικρατώντας με 72-69 της Τουρκίας, στο μεγάλο ντέρμπι του Α’ ομίλου που κρίθηκε στο τέλος!

Αποστολή στην Τιφλίδα: Σεμί Τούνα/ info@eurohoops.net

Στην “Ευρωλιγκάτη” αναμέτρηση-θρίλερ Σκαριόλο Vs Αταμάν, ο Ιταλός κόουτς της Ισπανίας αναδείχτηκε νικητής επί του πρωταθλητή Ευρώπης, φέρνοντας τη “Φούρια Ρόχα” στην 1η θέση και στην… αγκαλιά της Λιθουανίας (10/9), η οποία πήρε τη πρόκριση ως 4η από τον όμιλο της Κολωνίας.

Η Τουρκία κατέβαλλε τη 2η θέση “αυτοκτονώντας” στο τέλος, αφού ένα μοιραίο λάθος του απογοητευτικού Σέιν Λάρκιν της στέρησε το δικαίωμα να διεκδικήσει τη νίκη.

Παρά τα 2/14 τρίποντα που είχε η Ισπανία στο πρώτο ημίχρονο, η άμυνα της κυρίως πάνω στον Λάρκιν και η υπεροχή στα ριμπάουντ (21-14), ήταν αυτά τα στοιχεία που την έφεραν μπροστά με 38-34. Τα αδέλφια Ερνανγκόμεθ πέτυχαν 17 πόντους (9 ο Ουίλι, 8 ο Χουάντσο) αλλά όταν η Τουρκία βρήκε τον τρόπο να τους σταματήσει, η ομάδα του Αταμάν πήρε το προβάδισμα.

Ακόμα, όμως, ένα ξέσπασμα των Ισπανών βασισμένο στην άμυνα τους, έφερε τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά με 56-50, στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Όποιος όμως πίστευε πως η Τουρκία θα αφήσει το ματς, γελάστηκε νωρίς. Ο εκπληκτικός Σενγκούν (αποβλήθηκε νωρίς, στο 34′), με τον Κορκμάζ και τον Οσμάν γύρισαν τούμπα το παιχνίδι με ένα 9-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και το ματς τέλειωσε όπως ξεκίνησε με τις ομάδες χέρι-χέρι.

Η Ισπανία μπήκε με +4 στο τελευταίο λεπτό (69-65), ο Οσμάν με γκολ φάουλ έφερε το παιχνίδι στον πόντο και η Τουρκία είχε 22” για να πάρει τη νίκη, αλλά ο Λάρκιν έχασε αμέσως την μπάλα μέσα από τα χέρια του!  Στις βολές οι Ισπανοί αποδείχτηκαν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη και την 1η θέση…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ (πρώτη η Τουρκία): 18-17, 16-21, 16-18, 19-16