Eurohoops EuroBasket Show: Ήττα & πικρός αποκλεισμός για την Εθνική μας από την καταπληκτική Γερμανία

2022-09-13T22:38:33+00:00 2022-09-14T00:23:14+00:00.

John Rammas

13/Sep/22 22:38

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στην οικοδέσποινα Γερμανία, που έκανε τρομερό ματς και η πορεία της στο 41ο Ευρωμπάσκετ ολοκληρώθηκε (πρόωρα) παρά τις μεγάλες προσδοκίες. Το Eurohoops Show για η συντακτική ομάδα του Eurohoops σας μεταφέρουν το απόηχο του προημιτελικού

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να κερδίσει την Γερμανία και το 107-96, την απέκλεισε από τους ημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ.

Το Eurohoops EuroBasket Show επέστρεψε με LIVE σύνδεση με το Βερολίνο και τον απεσταλμένο μας, Γιάννη Ράμμα, για το… τρίτο ημίχρονο, δηλώσεις των πρωταγωνιστών και παραλειπόμενα.

Ανάλυση του παιχνιδιού στο studio, με καλεσμένο τον Κωστή Γόντικα.

”Με ξάφνιασε η ευστοχία των Γερμανών, δεν το έχω ξαναδεί. Βρέθηκαν σε τρομερή ημέρα και μας επηρέασε και ψυχολογικά αυτό στο δεύτερο μέρος, φάνηκε αυτό.

Όταν μπήκε το σουτ του Σλούκα στο ημίχρονο, είχα καλό προαίσθημα, αλλά όταν κόλλησε η ομάδα στη τρίτη περίοδο, τότε αρχίσαμε να χάνουμε την ψυχολογία μας. Το μαζέψαμε λίγο, αλλά μετά είχαμε μία μόνιμη ροή με δύο καλές άμυνες, έβαζαν ένα δύσκολο σουτ και μας δυσκόλεψε αρκετά για μία επιστροφή.

Το μπάσκετ εξελίσσεται, αυτό σημαίνει πως αλλάζει και ο τρόπος με τον οποίο παίζεται το άθλημα. Αυτό γίνεται κυρίως στην Αμερική εδώ και χρόνια. Βασίζεται στο τρανζίσιον και την επίθεση παρά στην άμυνα”

Παρουσιάζουν η Μυρτώ  Τσιτσιού κι ο Άρης Μπάρκας.