Εθνική: Νίκη στο πρώτο φιλικό στο Λονδίνο

2017-08-18T21:16:51+00:00 2017-08-18T21:27:51+00:00.

Giannis Askounis

18/Aug/17 21:16

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 72-68 στο Λονδίνο, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο (19/8, 19:30, ΕΡΤ 2) εκ νέου τους Βρετανούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, αλλά η Ελλάδα βελτιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Εν τέλει δόθηκε χρόνος συμμετοχής και στους 11 παίκτες (απόντες οι Μπουρούσης, Πρίντεζης, Παπαπέτρου, Γιάννης Αντετοκούνμπο), προκειμένου να υπάρξουν και ανάσες εν όψει του αυριανού φιλικού των δύο εθνικών ομάδων.

Ο Κώστας Μίσσας άρχισε το ματς με Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Θανάση Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη και χρειάστηκε… τον χρόνο της για να βρει επιθετικό ρυθμό. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους Έλληνες διεθνείς να προηγούνται με 14-13, η δεύτερη περίοδος άρχισε με τους Μάντζαρη, Παππά, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μπόγρη και με ένα σερί 5-0 των Βρετανών που προηγήθηκαν με 18-14.

Σταδιακά η Εθνική ανέβασε την πίεσή της στην άμυνα με τον Παππά να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών σκοράροντας 12 πόντους στο ημίχρονο, το οποίο έληξε με τους “οικοδεσπότες” να προηγούνται με 31-30 και με τους Έλληνες διεθνείς να είναι άστοχοι έξω από τα 6,75μ. με 3/15 προσπάθειες.

Δραστικά αλλαγμένοι μπήκαν οι Έλληνες διεθνείς στην τρίτη περίοδο. Με μεγάλη πίεση στην άμυνα έβαλαν σοβαρά προβλήματα στους αντιπάλους και ταυτόχρονα οι ίδιοι βρήκαν ευκαιρία και για τρέξιμο στην επίθεση, αλλά και συνολικά για πιο σωστές επιλογές.

Η ευστοχία στα τρίποντα βελτιώθηκε αισθητά, ο Παπανικολάου σήκωσε το βάρος στο σκοράρισμα και στο 29′ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή, 45-55, σκορ με το οποίο έκλεισε και η τρίτη περίοδος.

Ο Κώστας Μίσσας άρχισε να δίνει ανάσες σε παίκτες, Μήτογλου και Λαρεντζάκης πήραν τον χρόνο τους, οι Βρετανοί συνέχισαν να το παλεύουν με τους βασικούς τους και προηγήθηκαν με 63-60 στο 37′, αλλά οι Έλληνες διεθνείς πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, ανέτρεψαν το σκορ και έφυγαν νικητές από την… προπόνηση.

Με τους 4 τελευταίους πόντους, που έκριναν το αποτέλεσμα, ο Νίκος Παππάς συμπλήρωσε 22 (4/6 δ., 2/6 τρ., 8/9 β.) στο φιλικό. Ακολούθησε με 12 πόντους ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος είχε 3/3 δίποντα και 2/7 τρίποντα, ενώ ο Κώστας Σλούκας συνδύασε 8 πόντους με 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άντριου Λόρενς με 13 πόντους, ενώ 11 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Ντάνιελ Κλαρκ.