Εύκολη φιλική επικράτηση της Γαλλίας του Τιλί κόντρα στο Βέλγιο

2017-08-18T22:19:46+00:00 2017-08-18T23:25:33+00:00.

18/Aug/17 22:19

Η Γαλλία στο περιθώριο της προετοιμασίας ενόψει του φετινού Ευρωμπάσκετ επικράτησε εύκολα του Βελγίου σε φιλική αναμέτρηση με 85-60.

Οι Γάλλοι ήταν τα “αφεντικά” του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος, παρότι στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο ήταν κοντά στο σκορ (35-30).

Στο δεύτερο μέρος του φιλικού η διαφορά “εκτοξεύτηκε” χάρη στην ποιότητα των γηπεδούχων, με την περιφέρεια τους να βρίσκεται σε πολύ καλό βράδυ και το τελικό 85-60 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Κορυφαίοι για τους ¨τρικολόρ” ήταν ο Εβάν Φουρνιέ με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Λοβέρν με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ντε Κολό με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Επίσης ο “ερυθρόλευκος” Κιμ Τιλί είχε σε 11 λεπτά  συμμετοχής 3 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ενώ από το “ναυάγιο” τω Βέλγων διασώθηκε ο Βαν Ρόσομ με 9 πόντους και 1 ασίστ.