Βέλγιο: Με 100αρα και με το… δεξί έκανε πρεμιέρα στο Ευρωμπάσκετ!

2017-09-01T15:01:13+00:00 2017-09-01T15:15:54+00:00.

01/Sep/17 15:01

Το Βέλγιο έκανε “σεφτέ” στο φετινό Ευρωμπάσκετ καθώς στην πρεμιέρα του δ’ ομίλου της Κωνσταντινούπολης κέρδισε την Μεγάλη Βρετανία με 103-90, με τον Βαν Ρόσομ να είναι εξαιρετικός και σημείο-κλειδί το τρίτο δεκάλετο.

Το παιχνίδι ήταν “ανοιχτό” στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος οι Βρετανοί επέβαλαν την άμυνα, κάτι που όμως τους γύρισε “μπούμερανγκ” καθώς δέχθηκαν ένα μεγάλο σερί προς το τέλος της τρίτης περιόδου και δεν τους έφτανε μόνο ο Ολασένι (21π.-11ριμπ.). Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Βέλγιο άξιζε την νίκη καθώς το πλάνο του λειτούργησε καλύτερα και ειδικά η επίθεση του που ήταν εξαιρετική.

Εξέλιξη αγώνα

Από την αρχή του ματς της Μεγάλης Βρετανίας με το Βέλγιο φάνηκε ότι θα γινόταν μία “σκληρή μάχη” για την νίκη, καθώς στο σκορ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά (16-14 οι Βρετανοί στο 6′) με αποτέλεσμα στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου η Μεγάλη Βρετανία να είναι μπροστά με 26-24.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι αφού και οι δύο ομάδες έπαιζαν “ανοιχτό” μπάσκετ, το σκορ είχε πάει ψηλά και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει (40-40 στο 15′). Στην ανάπαυλα οι Βέλγοι κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ με 54-53 χάρη στους 11 πόντους του Βαν Ρόσομ (4ασ.) αλλά αυτό δεν τους εξασφάλιζε τίποτα για την συνέχεια με το ματς να παραμένει ντέρμπι.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι Βρετανοί μπήκαν δυνατά και με ένα 6-0 σερί πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 5 πόντους (59-54 στο 23′) με τον Ολασένι να έχει ήδη 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι Βέλγοι είχαν “πνιγεί” στην άμυνα των Βρετανών και είχαν μείνει πίσω στο σκορ (63-58), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το Βέλγιο να κάνει ένα τρομερό σερί 18-4 και να περνάει μπροστά με 73-67.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος βρήκε τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για την νίκη με 82-74 περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε και την Μεγάλη Βρετανία να φαίνεται ότι δεν μπορεί να ανατρέψει το ματς. Την νίκη οι Βέγλοι “κλείδωσαν” περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος με συνολικό σερί 15-7 και την διαφορά να “εκτοξεύεται” στο +14 (88-74). Τελικό σκορ 103-90 με τους Βέλγους να μπαίνουν με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ και την Μεγάλη Βρετανία να βγάζει αδυναμίες στο παρκέ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βαν Ρόσομ ήταν με διαφορά ο καλύτερος της ομάδας του έχοντας 19 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ από κοντά βρέθηκε και ο ΝτεΖέου με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Σίγουρα το σερί 18-4 προς το τέλος της τρίτης περιόδου άλλαξε την ψυχολογία του ματς υπέρ του Βελγίου, όμως το 15-7 στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου τους χάρισε ουσιαστικά το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 54-53, 73-67, 103-90

Οι διαιτητές: Λαντσαρίνι (Ιτ.), Πασκουάλ (Φιλ.), Πουρσανίδης (Ελλ.)