Τουρκία: Έκανε “σεφτέ” στο Ευρωμπάσκετ με κορυφαίους Μαχμούτογλου-Ερντέν!

2017-09-02T21:46:04+00:00 2017-09-02T21:49:12+00:00.

02/Sep/17 21:46

H Τουρκία έκανε “σεφτέ” στην έδρα της στο φετινό Ευρωμπάσκετ απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία νικώντας την με 84-70, χάρη στην εξαιρετική της αντίδραση από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά όπου και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων σίγουρα έπαιξε ρόλο κάτι που φάνηκε μετά τα πρώτα 3-4 λεπτά του ματς, αφού οι Τούρκοι αντέδρασαν και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους την Μεγάλη Βρετανία -πλην μερικών λεπτών στα μέσα της τέταρτης περιόδου-, η οποία μετράει 0/2 ήδη στο Ευρωμπάσκετ και ο αποκλεισμός πλέον είναι κοντά παρότι μένουν τρία ακόμα παιχνίδια.

H εξέλιξη του αγώνα

Οι Βρετανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με ένα “κρεσέντο” τρίποντων προηγήθηκαν με 9-3 (στο 3′). Οι Τούρκοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 11-10 στο 5ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα παρότι βρέθηκαν πίσω με 6 πόντους (16-10) με ένα σερί 7-0 πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά με 17-16 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα στο +5 (23-18).

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι Τούρκοι μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παρκέ και με ένα σερί 12-3 “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +14 (35-21) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη παρότι πολύ νωρίς στο ματς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, αλλά και οικοδεσπότες του ομίλου δεν σταμάτησαν εκεί αφού έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 49-36 παίζοντας καλύτερα και έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τους Οσμάν, Μαχμούτογλου, Ερντέν και Κορκμάζ.

Η δεύτερη “πράξη” του αγώνα βρήκε την Μεγάλη Βρετανία να προσπαθεί να μειώσει το σκορ χωρίς όμως να τα καταφέρει, αφού η Τουρκία είχε πλέον “σφίξει” την άμυνα της (59-43 στο 25′). Η περίοδος έληξε με 64-54 και τους Τούρκους να έχουν χαλαρώσει, ενώ οι Βρετανοί έψαχναν ένα μεγάλο σερί για να… μπουν και πάλι στο ματς.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 5-0 μειώνοντας σε 64-59 (στο 32′), όμως η Τουρκία αντέδρασε με την σειρά της και με “αιχμή του δόρατος” τον Ερντέν με δικό της σερί 6-0 έστειλε και πάλι την διαφορά στο +11 (70-59 στο 34′). Στα 4′ πριν το φινάλε μπορεί η διαφορά να ήταν μόλις 7 πόντοι υπέρ των Τούρκων (75-68), όμως οι Βρετανοί δεν έδειχναν να έχουν αυτό το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν για να πραγματοποιήσουν την μεγάλη ανατροπή-νίκη.

Εντέλει στα 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στην Πόλη, οι οικοδεσπότες του ομίλου με το σκορ 77-68 “αγκάλιασαν” την νίκη, ενώ το τελικό σκορ ήταν 84-70 .

Παίκτης-κλειδί: Ο Μελίχ Μαχμούτογλου ήταν εξαιρετικός από… μακριά με 24 πόντους και 7/11 τρίποντα, αλλά και 5 ασίστ, ενώ ο Σεμίχ Ερντέν έκανε την διαφορά στην “ρακέτα” με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά το ματς ουσιαστικά κρίθηκε υπέρ των Τούρκων, αφού τα συνεχόμενα σερί της ομάδας του Ουφούκ Σαρίτσα μετά την κακή αρχή της έδωσαν μεγάλο προβάδισμα, με τους Βρετανούς να μην επιστρέφουν ποτέ στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-49, 54-64, 70-84

Διαιτητές: Τσκίεβιτς (Πολ.), Πασκουάλ (Φιλ.), Μιλόγεβιτς (Σκοπ.)