Ουγγρική ραψωδία με τον Άνταμ Χάνγκα για σολίστ!

2017-09-04T15:49:36+00:00 2017-09-04T16:20:01+00:00.

04/Sep/17 15:49

Ο Άνταμ Χάνγκα ήταν εκπληκτικός αγγίζοντας το τριπλ νταμπλ οδηγώντας την Ουγγαρία στην παρθενική της νίκη στο τουρνουά με 85-73 επί της Τσεχίας που ήταν και η πρώτη της Εθνικής ομάδας της χώρας σε Ευρωμπάσκετ από το 1969!!!

Η επιτυχία των Μαγυάρων μπροστά σε περίπου 1.500 συμπατριώτες τους που ταξίδεψαν στο κοντινό Κλουζ, μπορεί να τους οδηγήσει ακόμα και στην πρόκριση στους 16 του θεσμού αφού η Τσεχία είναι μεγάλη της ανταγωνίστρια για μία θέση στους “16” και πολύ λιγότερο η αδύναμη Ρουμανία και τώρα στην πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία πήρε το πάνω χέρι.

Εξέλιξη αγώνα

Απόλυτη κυρίαρχος ήταν η Ουγγαρία και ο Άνταμ Χάνγκα στο πρώτο μέρος. Οι Μαγυάροι αιφνιδίασαν τους Τσέχους με τον άσο της Μπαρτσελόνα να κινείται σε ρυθμούς τριπλ νταμπλ έχοντας πετύχει στο ημίχρονο 16 πόντους με 3/3 τρίποντα σε 16 λεπτά, ενώ πρόσθεσε έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ!

Η Ουγγαρία προηγήθηκε με 11-2 στο 3.30’, 22-10 και 39-29 στο 17’, για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 44-33, καταφέρνοντας να περιορίσει στο ελάχιστο τη δράση του Τόμας Σατοράνσκι (4π.).

Η Τσεχία προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε στους οκτώ πόντους (57-49) αλλά ο Άνταμ Χάνγκα δεν της έδωσε κανένα περιθώριο να φανεί απειλητική στην τρίτη περίοδο. Ο Ούγγρος σούπερ σταρ έφτασε τους 24 πόντους με 5/6 τρίποντα (6ριμπ., 7ασ.) και συντηρούσε το προβάδισμα για την ομάδα του, με τη βοήθεια του Βοϊβόντα (16π.). Ο Παλίζα κράτησε ζωντανούς τους Τσέχους (15π. με 4/6τριπ.) που αν μη τι άλλο μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με ένα ανατρέψιμο σκορ (66-58).

Η Τσεχία πίεσε ψηλά τον Χάνγκα για να του αποκόψει το σουτ και τη δημιουργία αλλά δεν είχε πλάνο στην επίθεση, με τις ατομικές προσπάθειες να βρίσκουν τοίχο και τον Σατοράνσκι να κολυμπάει σε πολύ ρηχά νερά για τις δυνατότητες και την κρισιμότητα του αγώνα (71-62 στο 34′). Παρά τις προσπάθειες των Τσέχων, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους επτά πόντους (78-71) και με 1,30′ στο χρονόμετρο ήταν αδύνατο να ανατραπεί το σκορ…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Άνταμ Χάνγκα έκανε την καλύτερη του εμφάνιση και δεν περιορίστηκε μόνο στο σκοράρισμα, αλλά βοήθησε ακόμα στη δημιουργία, στα ριμπάουντ αλλά και στην άμυνα.

Που κρίθηκε:

Η άμυνα πάνω στον Σατοράνσκι (μη σας γελάνε οι πόντοι, ήταν άστοχος και με πολλά λάθη) και το ολοκληρωτικό παιχνίδι του Χάνγκα που είχε συμπαράσταση στην επίθεση έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Ουγγαρίας.

Δεκάλεπτα : 23-16, 21-17, 22-25,

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλ.), Μαεστρέ (Γαλλ.), Ριντ (Αυστρ.)