Ρωσία: Με “οδηγό” τον Σβεντ παρέμεινε αήττητη και… πρώτη!

2017-09-04T17:45:51+00:00 2017-09-04T18:25:59+00:00.

04/Sep/17 17:45

Η Ρωσία παρέμεινε αήττητη και την τρίτη αγωνιστική των ομίλων μετά την δύσκολη νίκη της απέναντι στο αξιόμαχο Βέλγιο με 76-67 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του δ’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ με πρωταγωνιστή τον Αλεξέι Σβεντ.

Οι Ρώσοι μπορεί να μην μπήκαν καλά στο παιχνίδι, όμως με τον Σβεντ να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ και την άμυνα να έχει “δέσει” πολύ πήραν το προβάδισμα και δεν το ξαναέχασαν παρά την σκληρή “μάχη” που έδινε το Βέλγιο σε ολόκληρη την διάρκεια του ματς.

Πλέον στον όμιλο η Ρωσία είναι το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση καθώς έχουν 3/3 νίκες και έχουν επικρατήσει Σερβίας και Τουρκίας, ενώ οι Βέλγοι διατηρούν λίγες πιθανότητες πρόκρισης ως 4οι.

H εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδια στο ξεκίνημα του ήταν κακό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν τους και επιθετικά να έχουν λάθος επιλογές, κάτι που βόλεψε το Βέλγιο το οποίο είχε το προβάδισμα με 13-6 (στο 5′) με τον αρχηγό Ταμπού να έχει ήδη 6 πόντους. Οι Ρώσοι με τον Σβεντ να παίρνει “φωτιά” (2/2 τρίποντα) μείωσαν σε 13-12 (στο 7′), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 19-18 υπέρ της Ρωσίας.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού για τον δ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ, η Ρωσία μπορεί να είχε ένα μικρό προβάδισμα με 31-27 (στο 14′), όμως οι Βέλγοι έμεναν πιστοί στο αγωνιστικό τους πλάνο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 31-31 στο 18ο λεπτό του αγώνα, με το ντέρμπι καλά να κρατεί. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-33 (η Ρωσία) και το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού στην Πόλη ξεκίνησε με την Ρωσία να “τρέχει” ένα μικρό σερί 8-4 και να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς με 43-37 (στο 23′). O Σβεντ είχε φτάσει τους 11 πόντους και διατηρούσε μαζί με τους συμπαίκτες του την διαφορά στο +6 (48-42 στο 27′) με το παιχνίδι να παραμένει ιδιαίτερα αμυντικό, ενώ τι δεκάλεπτο έκλεισε με 53-47 .

Η τέταρτη και τελευταία πράξη του αγώνα, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν πόντους και το Βέλγιο να μην μπορεί να μειώσει αρκετά ώστε να ισοφαρίσει (58-53 στο 33′). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Ζούμπκοφ στο 34ο λεπτό έκαναν το σκορ 64-55 και έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στην Ρωσία για την νίκη.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, το Βέλγιο ήταν πίσω με 5 πόντους (67-62) και “πλήρωσε” τα χαζά του λάθη στην επίθεση μην μπορώντας να πλησιάσει πιο πολύ στο σκορ. Με λιγότερα από 2′ να απομένουν για το φινάλε ο Σβεντ με 2/2 βολές “κλείδωσε” την νίκη για την Ρωσία κάνοντας το σκορ 70-62, ενώ στον υπόλοιπο χρόνο του ματς οι προσπάθειες των τυπικά γηπεδούχων δεν αρκούσαν και η Ρωσία πανηγύρισε το 3/3 με 76-67 .

Παίκτης-κλειδί: Αλεξέι Σβεντ ποιος άλλος; Ο Ρώσος γκαρντ της Χίμκι ήταν και πάλι ο ηγέτης της Εθνικής του και με 22 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ την οδήγησε στο απόλυτο του ομίλου (3/3 νίκες).

Που κρίθηκε: Στα κρίσιμα καλάθια στο ποστ που πέτυχαν οι Ρώσοι στα τελευταία 6-7 λεπτά του ματς με Ζούμπκοφ και Κουρμπάνοφ, αλλά και στην συνολικά καλή τους άμυνα από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-35, 47-53, 67-76

Διαιτητές: Βέιλαντ (Καν.), Πουρσανίδης (Ελλ.), Χορόζοφ (Βουλ.)