Τουρκία: Πήρε το εισιτήριο για το “Σινάν Ερντέμ”

2017-09-05T21:43:34+00:00 2017-09-05T22:24:52+00:00.

Giannis Askounis

05/Sep/17 21:43

Την τέταρτη θέση του τέταρτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ εξασφάλισε η Τουρκία καταβάλλοντας με 78-65 το Βέλγιο, που αποκλείστηκε.

Οι διοργανωτές του γκρουπ πέρασαν στον επόμενο γύρο. Μάλιστα θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας και μετά τη φάση των “16”, καθώς η τελική φάση της διοργάνωσης θα γίνει στο “Σινάν Ερντέμ” της Κωνσταντινούπολης.

Εξέλιξη αγώνα
Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, οι Βέλγοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Μπήκαν μπροστά στο σκορ με 51-50, 3:20 πριν από το πέρας του τρίτου 10άλεπτου. Οι δύο εθνικές έμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι να πετύχει 12-0 η Τουρκία και να ξεφύγει με 72-60, δύο λεπτά πριν από το φινάλε του ματς.

Επτά πόντους στο καθοριστικό 12-0 πέτυχε ο Φουρκάν Κορκμάζ συμβάλλοντας τα μέγιστα στη διασφάλιση του θετικού αποτελέσματος και του “εισιτηρίου” για τους “16”. Συνολικά ο 20άχρονος γκαρντ/φόργουορντ των Φιλαδέλφεια 76ερς πέτυχε 14 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 7/7 βολές.

Πού κρίθηκε;
Οι Τούρκοι δεν έχουν εκμεταλλευτεί μέχρι στιγμής το πλεονέκτημα έδρας, όσο θα ήθελαν. Πάντως, οι θεατές τούς “έσπρωξαν” στα κρίσιμα λεπτά της τελευταίας περιόδου βοηθώντας τους παίκτες να ξεπεράσουν την αντίσταση των Βέλγων.

Δεκάλεπτα: 23-14, 40-33, 55-53, 78-65.
Διαιτητές: Λανζαρίνι (Ιταλία), Νέντοβιτς (Σλοβενία), Πασκουάλ (Φιλιππίνες).