Ουκρανία: “Έθαψε” Ισραήλ και Γεωργία

2017-09-06T21:11:44+00:00 2017-09-06T21:14:49+00:00.

Giannis Askounis

06/Sep/17 21:11

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου δεν θα συνεχίσει στο Ευρωμπάσκετ, καθώς η Ουκρανία διέσυρε το Ισραήλ με 88-64 στο Τελ Αβίβ.

Οι Γεωργιανοί ήθελαν νίκη των αδιάφορων και αποκλεισμένων διοργανωτών του 2ου ομίλου του τουρνουά σε βάρος των Ουκρανών, ώστε να καταλάβουν εκείνοι την τέταρτη θέση του γκρουπ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Ριτς Χάουελ και παραδόθηκαν αμαχητί στις ορέξεις των παικτών του Εβγένι Μούρζιν.

Εξέλιξη αγώνα
Το συγκρότημα του Ερέζ Ελντενστάιν ξεκίνησε το ματς με 5-0 και βρέθηκε στο 16-11, αλλά ακολούθησε σερί 13-0 της Ουκρανίας που ολοκληρώθηκε στη δεύτερη περίοδο.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 23 πόντους πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 20άλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους.

Δώδεκα πόντους “έγραψε” στο πρώτο ημίχρονο ο Βιάτσεσλαβ Κράβτσοβ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17, που συνδύασε με 7 ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αλεξάντρ Λίποβι του Προμηθέα τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 20:15.

Που κρίθηκε;
Στην έλλειψη κινήτρου του Ισραήλ και στο αρνητικό κλίμα που δημιουργήθηκε μετά τον μαθηματικό αποκλεισμό των διοργανωτών του ομίλου. Ο 56άχρονος Ελντενστάιν δεν μπόρεσε να αφυπνίσει τους παίκτες του παρά τις έντονες φωνές κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 16-19, 28-46, 39-71, 64-88.
Διαιτητές: Λεσάνο (Αργεντινή), Γιλμάζ (Τουρκία), Τσιουλίν (Ρουμανία).