Σερβία: “Σβηστή” νίκη επί του Βελγίου και … περιμένει

2017-09-07T17:52:43+00:00 2017-09-07T17:52:43+00:00.

07/Sep/17 17:52

Η Σερβία δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να υπερκεράσει και το ομολογουμένως χαμηλό εμπόδιο του Βελγίου, επικρατώντας εύκολα με 74-54 στο τελευταίο ματς του ομίλου τους.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές παρά μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν εξασφάλισε μία μεγάλη διαφορά που της έφτανε για τη νίκη. Τώρα η Σερβία περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Λετονίας με την Τουρκία κι αν νικήσει η πρώτη τότε θα τερματίσει στην κορυφή του ομίλου (τριπλή ισοβαθμία με Λετονούς και Ρώσους) και θα παίξει με την Ουγγαρία ή στη δεύτερη αν οι γηπεδούχοι σταματήσουν την ομάδα του Πορζίνγκις και θα βρουν μπροστά τους το Μαυροβούνιο.

Εξέλιξη αγώνα

Μετά το νωθρό πρώτο δεκάλεπτο (18-13) και τη μείωση του σκορ από τους Βέλγους σε 20-19, η Σερβία αποφάσισε να… κόψει την πλάκα! Με ένα τρομερό σερί 20-0 (!) άφησε πίσω τους αντιπάλους της με διαφορά 21 πόντων (40-19), δείχνοντας ποιος πραγματικά είναι το αφεντικό. Ο Μαριάνοβιτς είχε 13 πόντους στο ημίχρονο με 5/6 σουτ, ο Μπογκντάνοβιςτ πρόσθεσε 10 (με πέντε από τις 14 ασίστ των Σέρβων) και το σερί διακόπηκε μόλις στο 19’ από ένα τρίποντο του Άξελ Ερβέλ.

Στη συνέχεια οι Σέρβοι κατέβασαν ταχύτητα καθώς δεν είχαν λόγο να πιεστούν άλλο, αφού το τουρνουά συνεχίζεται για αυτούς και δεν ήθελαν να πάθουν καμία… ζημιά. Αυτό βέβαια δεν τους εμπόδισε να κρατήσουν το ισχυρό τους προβάδισμα γύρω από τους 20 πόντους, κυρίως λόγω της άμυνας τους που ως το 35′ είχε δεχτεί μόλις 40 πόντους.

Η χαλάρωση στο τέλος από τους Σέρβους απλά επέτρεψε στο Βέλγιο να μειώσει λίγο τη διαφορά (είχε φτάσει στους 24), αποχαιρετώντας το Ευρωμπάσκετ με μία νίκη όλη και όλη, στην πρεμιέρα με τη Μεγάλη Βρετανία.

Παίκτης-κλειδί:

Εύκολο ήταν το απόγευμα για τους Σέρβους με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να είναι πρώτος σκόρερ και “μπαμπούλας” στη ρακέτα, αλλά τον Μπόγκνταν Μπογκοντάνοβιτς να ξεχωρίζει με το πληθωρικό του παιχνίδι καθώς άγγιξε το νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ασίστ.

Που κρίθηκε:

Όλα τέλειωσαν στη δεύτερη περίοδο. Η Σερβία προκάλεσε… τρικυμία στη βελγική άμυνα, ήταν εξαιρετική στην επίθεση και εκεί που το ματς βρισκόταν στον πόντο, η διαφορά των +20 δεν άφηνε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της.

Δεκάλεπτα : 18-13, 24-12, 14-11, 18-18