Προμηθέας – Όλντενμπουργκ 81-70: Εύκολο βράδυ και πρώτη νίκη στο Top-16!

2020-01-15T20:16:46+00:00 2020-01-15T23:23:08+00:00.

15/Jan/20 20:16

Ο Προμηθέας είχε εύκολο έργο απέναντι στην Όλντενμπουργκ, με τους Πατρινούς να επικρατούν άνετα (81-70) και να… σπάνε το ρόδι στην φάση των 16.

Η Όλντενμπουργκ δεν αποδείχθηκε δύσκολο εμπόδιο για τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να επικρατούν με 81-70 και να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο Top-16 του EuroCup.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και με επιμέρους 26-15, απέκτησε διαφορά ασφαλείας και έφτασε έτσι με άνεση στη νίκη.

Η εξέλιξη:

Oι Πατρινοί ξεκίνησαν καλύτερα και χάρη στους Έλις και Μπαμπ πήραν τον έλεγχο και βρέθηκαν στο 14-10 (7’), ενώ συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας διατηρήθηκε σε θέση οδηγού με τον Χολ να γράφει στο 33-25 (14’), όμως δεν κατάφερε όμως να ξεφύγει στο σκορ. Οι Λάρσον και Μαχάλμπασιτς μείωσαν σε 36-31 (17’), με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 42-38.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο +8  (54-46, 26’), ενώ χάρη σε ένα ξέσπασμα του Μαυροκεφαλίδη έφτασαν στο 61-51 (28’). Οι πατρινοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο 68-53.

Τα πάντα είχαν κριθεί και το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα νικητή με 81-70.

Παίκτης κλειδί: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, έχοντας 19 πόντους (6/9διπ, 7/7β) σε 20:13.

Πού κρίθηκε: Ο Προμηθέας ήταν συγκλονιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς να τρέχουν επιμέρους 26-15 και να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-10, 42-38, 68-53, 81-70.

Διαιτητές: Περούγκα, Μάικιτς, Καρτάλ.