Προμηθέας – Βενέτσια 68-70: Τα… έσπασε και έχασε (video)

2020-01-21T20:16:28+00:00 2020-01-21T22:46:53+00:00.

21/Jan/20 20:16

Ο Προμηθέας ήταν εκνευριστικά άστοχος απέναντι στην Βενέτσια και γνώρισε την ήττα στην Πάτρα από τους Ιταλούς με 70-68 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top-16 του EuroCup.

Η Βενέτσια από την αρχή είχε τον έλεγχο απέναντι στον Προμηθέα, φτάνοντας ακόμα και στο +15 στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας, έτσι, να φτάσει  στη νίκη απέναντι στους Πατρινούς εκτός έδρας, εκμεταλλευόμενη παράλληλα και το στοιχείο που αναφέραμε στην αρχή… Την χαρακτηριστική αστοχία των αντιπάλων της. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 1-2, ενώ η ιταλική ανέβηκε στο 2-1 και απέκτησε πλεονέκτημα για την κατάληψη μιας εκ των δυο προνομιούχων θέσεων του ομίλου, που οδηγούν στο τοπ 8.

Ο Προμηθέας στο τέλος έκανε τεράστια προσπάθεια και επέστρεψε στο ματς, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα είχε την ευκαιρία να πάρει εκείνη τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Μπαμπ στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο…

Η Εξέλιξη:

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο, όντας εξαιρετικά άστοχος. Αντίθετα η Βενέτσια έβρισκε λύσεις και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, φτάνοντας στο +5 (13-18, 8’). Οι Πατρινοί μείωσαν, αλλά έναν νέο ξέσπασμα των Ιταλός διαμόρφωσαν το 17-23 του δεκαλέπτου.

Ο Ντέι έβρισκε τον τρόπο να πληγώσει την ελληνική ομάδα, με την διαφορά να φτάνει στους 9 (19-27, 12’), ενώ ένα τρίποντο του Μπράμου έκανε το σκορ 21-31 (13’). Η διαφορά έφτασε και στους 15 (27-41, 18’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-44.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης έδωσε λύσεις στην ομάδα του (40-46, 21’), όμως η απάντηση της Βενέτσια ήταν ένα σερί 9-0, με την ομάδα από την Βενετία να φτάνει στο +15 (40-55, 25’). Κάπου εκεί ο Βαγγέλης Μάντζαρης πήρε πρωτοβουλίες και το σκορ μειώθηκε, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την Βενέτσια να προηγείται με 50-58.

Οι Πατρινοί δεν σταμάτησαν εκεί, φτάνοντας το σκορ στο 58-58 (32’), δίνοντας νέα πνοή στο ματς. Η Βενέτσια πήρε και πάλι το προβάδισμα (60-65, 36’), όμως ο Προμηθέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε στον πόντο (64-65, 37’). Μια βολή του Χολ έκανε το σκορ 65-67, όμως οι Πατρινοί δεν βρήκαν σκορ σε συνεχόμενες επιθέσεις, με τον Τοτούν να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του. Ο Λίποβι με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 68-69 στα 14’’. Ο Τοτούν με ½ βολές έκανε το 68-70, με 10’ να απομένουν, όμως το τρίποντο του Μπαμπ ήταν άστοχο. Έτσι η Βενέτσια έφυγε με ένα τεράστιο διπλό από την Πάτρα.

Παίκτης κλειδί: Ο Βατ είχε 17 πόντους για τους νικητές, ενώ από πλευράς Προμηθέα ο Έλις έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε: Ο Προμηθέας τα… έσπασε από μακριά, έχοντας 3/20 τρίποντα, όμως παρόλα αυτά στο τέλος είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, με το τρίποντο του Μπαμπ να μην βρίσκει στόχο.

Δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70