EuroCup: Πρωτιά για την Μονακό, ασταμάτητη η Παρτιζάν – Τα ζευγάρια των “8” (videos)

2020-03-04T23:24:18+00:00 2020-03-05T12:21:34+00:00.

04/Mar/20 23:24

Η Μονακό συνέτριψε την Ούνικς και πήρε τη πρωτιά στον όμιλο τους, ενώ η Παρτιζάν δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Τρέντο.

Η Μονακό ήταν η μεγάλη κερδισμένη της ημέρας, καθώς μετά την άνετη νίκη της επί της Ούνικς κατέκτησε την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο, ενώ η Πατριζάν πήρα ακόμα μια νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Τρέντο.

Η επόμενη αντίπαλος του Προμηθέα, Τόφας, επικράτησε της Ανδόρα, ενώ η Μπανταλόνα έκλεισε με νίκη της υποχρεώσεις της στο EuroCup, επικρατώντας της Μάλαγα.

Η 6η αγωνιστική Τοπ 16 θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη (5/3), με την αναμέτρηση ανάμεσα σε Νταρουσάφακα και Βίρτους, ο νικητής της οποίας θα αντιμετωπίσει την Μονακό στα νοκ άουτ.

Θυμηθείτε τα όσα έγιναν στα παιχνίδια της Τρίτης (3/3) με ένα κλικ ΕΔΩ

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Τοπ-16:

5ος όμιλος

6η αγωνιστική

Τετάρτη 4/3

Παρτίζαν-Τρέντο 91-75

Πέμπτη 5/3

Νταρουσάφακα-Βίρτους Μπολόνια

Στο τελευταίο της παιχνίδι για τo Τοπ 16, η Παρτιζάν έδειξε πως δεν… αστειεύεται, επικρατώντας της αδιάφορης Τρέντο με 91-75. Μόνο για ένα ημίχρονο έδειξαν αντίσταση οι Ιταλοί, καθώς από την τρίτη περίοδο και μετά, οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν άνετα στη νίκη, έχοντας κορυφαίο τον Γιάμαραζ με 19 πόντους.

Μονακό-Ούνικς 85-60

Η Μονακό είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση από την Τρίτη (3/3), χάρη στη νίκη της Ρίτας επί της Γαλατά, όμως απέναντι στην Ούνικς έδειξε πως άξιζε και με το παραπάνω την πρόκριση. Οι Μονεγάσκοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, την οποία και κέρδισαν με το επιβλητικό 85-60. Από την αρχή μέχρι και το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας έτσι με άνεση στη νίκη, με τον Ουατάρα να έχει 22 πόντους και τον Μποστ 20.

ΜπανταλόναΜάλαγα 101-86

Η Τόφας, λίγες ημέρες πριν κοντραριστεί με τον Προμηθέα, επικράτησε της Ανδόρας με 97-94, σε ένα άκρως εντυπωσιακό παιχνίδι. Οι Τούρκοι είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά σε κανένα σημείο, με την Ανδόρα στο τέλος να μειώνει στο τελικό -3. Ο Ουίλιαμς με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ οι “Έλληνες” Λοτζέσκι και Μπράουν είχαν 8 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Στον ισπανικό εμφύλιο, η Μπανταλόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια, κάνοντας εντυπωσιακή έξοδο από το φετινό EuroCup. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, φτάνοντας έτσι με εμφατικό τρόπο στη νίκη με 101-86. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αροστέγκι με 20 πόντους.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Μάλαγα 4-2 (προκρίθηκε)
2. Τόφας 4-2 (προκρίθηκε)
3. Μπανταλόνα 3-3
4. Ανδόρα 1-5

Τα ζευγάρια της φάσης των “8”

Τα τρία από τα τέσσερα ζευγάρια της φάσης των “8” είναι πλέον γνωστά, καθώς μόνο η αντίπαλος της Μονακό απομένει για να σχηματιστούν πλήρως οι αναμετρήσεις των νοκ άουτ.

Η Παρτιζάν θα αντιμετωπίσει την “ελληνική” Ούνικς, με τον Τρινκέρι να κοντράρεται με την πρώην ομάδα του. Ο Προμηθέας θα κοντραριστεί με την Τόφας, στην οποία αγωνίζεται ο πρώην παίκτης των Πατρινών, Ράιον Μπράουν, ενώ τέλος η Ουνικάχα θα παλέψει με την Βενέτσια του Μάικ Μπράμου για μια θέση στα ημιτελικά.

Η Μονακό, όπως είπαμε, θα περιμένει τον νικητή του Νταρουσάφακα – Βίρτους, προκειμένου να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της.