Τρέντο – Προμηθέας 78-51: Συντριβή για τους Πατρινούς στην Ιταλία (videos)

2020-10-06T21:43:39+00:00 2020-10-06T23:01:18+00:00.

06/Oct/20 21:43

SUPER CUP 2020 / njɔŋɊϓ / Eʠ- БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τρέντο, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 78-51 για την δεύτερη αγωνιστική του EuroCup.

Δύσκολο αποδείχθηκε το βράδυ στην Ιταλία για τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να είναι ανταγωνιστικοί μόλις για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Τρέντο και να γνωρίζουν τελικά την ήττα με 78-51. Έτσι η ομάδα του Μάκη Γιατρά υποχώρησε στο 0-2 και ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την φετινή της ευρωπαϊκή παρουσία.

Η εξέλιξη:

Σούπερ ξεκίνημα με εξαιρετικό Αγραβάνη
Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυναμικά το ματς, έχοντας τον Αγραβάνη σε εξαιρετική κατάσταση, με τον Έλληνα φόργουορντ να κάνει σημαντική ζημιά στην Τρέντο και να συμβάλει τα μέγιστα στο 15-18 του δεκαλέπτου.

Άμεση απάντηση των Ιταλών
Η Τρέντο αντέδρασε και μείωσε άμεσα, παίρνοντας το προβάδισμα για λίγο, όμως ο Προμηθέας είχε την δική του απάντηση, κάνοντας το σκορ 23-27 στο 17’. Παρόλα αυτά, ένα επιμέρους 13-2 των Ιταλών άλλαξαν τα δεδομένα στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-29.

Απόλυτο αφεντικό η Τρέντο
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια πραγματική καταστροφή για τους Πατρινούς. Η Τρέντο είχε τον απόλυτο έλεγχο και ο Προμηθέας χώλαινε επιθετικά. Έτσι το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 67-41. Έτσι το τέταρτο ήταν απλά μια τυπική διαδικασία, με την Τρέντο να παίρνει τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 78-51.

Πού κρίθηκε:

Η Τρέντο μετά το πρώτο δεκάλεπτο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με τον Προμηθέα να μοιάζει με… κομπάρσο στο παρκέ. Χαρακτηριστικό της κακής βραδιάς των Πατρινών είναι τα 19 λάθη για 12 ασίστ, αλλά και το φτωχό 12,5% στο τρίποντο.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λουκ Μέι με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 12 πρόσθεσε ο Τζακόρι Ουίλιαμς. Από την άλλη ο Λούντζης ήταν ο μόνος διψήφιος για τους Πατρινούς με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51.