Γκραν Κανάρια – Προμηθέας 98-83: Ήττα με… μεγάλο κέρδος τον Μαντζούκα! (video)

2020-11-04T22:37:58+00:00 2020-11-04T23:47:46+00:00.

04/Nov/20 22:37

Ο… μισός Προμηθέας δεν μπόρεσε στο δεύτερο ημίχρονο να αντισταθεί στην Γκραν Κανάρια και γνώρισε την ήττα από τους Ισπανούς με 98-83, σε ένα παιχνίδι όπου μεγάλο κέρδος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά αποτελεί ο Λευτέρης Μαντζούκας.

Ο κορωνοϊός ανάγκασε τον Προμηθέα να ταξιδέψει για τις Κανάριες Νήσους με μόλις 6 “μεγάλους” και όπως ήταν φυσιολογικό, οι Πατρινοί στο τέλος έμειναν από δυνάμεις, γνωρίζοντας την ήττα από τη Γκραν Κανάρια με 98-83.

Ο Προμηθέας στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τα καλά μέσα στο ματς, όμως στο δεύτερο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με -15.

Για τους Πατρινούς βέβαια, το μεγάλο κέρδος ακούει στο όνομα Λευτέρης Μαντζούκας, ο οποίος ήταν εκπληκτικός, σημειώνοντας 24 πόντους και 6/6 τρίποντα. Από βαθμολογικής… σκοπιάς, ο Προμηθέας υποχώρησε στο 2-3, ενώ η Γκραν Κανάρια ανέβηκε στο 4-1.

Την… αιφνιδίασε στο ξεκίνημα

Ο Προμηθέας με κορυφαίο τον Φαγιέ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και πήρε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα (19-21 , 7’), όμως ένα σερί 11-0 της Γκραν Κανάρια άλλαξε τα δεδομένα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έδειξε και πάλι τα… δόντια του και στο 16’ πέρασε μπροστά με 39-45 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 51-54.

Έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο…

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας προηγήθηκε με 52-57, αλλά κάπου εκεί οι δυνάμεις άρχισαν στευρεύουν. Η Γκραν Κανάρια πάτησε γκάζι και με ένα επιμέρους 13-3 προηγήθηκε με 65-60 στο 25’. Χωρίς να χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα.

Η τρίτη περίοδο έκλεισε στο 79-72, ενώ η τέταρτη ήταν απλά μια τυπική διαδικασία. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Γκραν Κανάρια νικήτρια με 98-83.

Πού κρίθηκε:

Θα μπορούσαμε να πούμε κάποια στοιχεία για το ματς, όμως ήταν ξεκάθαρο πως η λειψανδρία του Προμηθέα στο τέλος έκανε την διαφορά, καθώς οι Πατρινοί φαινόταν περίτρανα πως δεν είχαν δυνάμεις.

Παίκτης κλειδί:

Ο Στάνλεϊ Οκόγιε με 25 πόντους και 5/11 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λευτέρη Μαντζούκα (24π., 6/6τρ.) να ξεχωρίζει για τον Προμηθέα.

Δεκάλεπτα:  30-24, 51-52, 79-72, 98-83.

ΓΙΑΤΡΑΣ: ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΟΥ

Στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου ο τεχνικός του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς δήλωσε:

“Είμαι περήφανος για την ομάδα και τους παίκτες μας. Και θα εξηγήσω τον λόγο. Κάποιοι από αυτούς είναι ακόμα έφηβοι, παίζουν στην ομάδα U-18. Αλλά ήρθαν και πάλεψαν σαν… άνδρες. Δείξαμε τι εστί… Προμηθέας και τι θέλουμε να κάνουμε μελλοντικά στην Ευρώπη. Συγχαρητήρια στην Γκραν Κανάρια. Τους ευχαριστούμε για την φιλοξενία, μας βοήθησαν σε οτιδήποτε και αν χρειαστήκαμε. Θα κάνουμε το ίδιο στην Πάτρα, είμαστε ένας οργανισμός που πιστεύει στην αλληλοβοήθεια».