EuroCup: Ασταμάτητος ο Μπλάζιτς και άνετη νίκη για την Τσεντεβίτα Ολίμπια (video)

2020-11-09T20:25:45+00:00 2020-11-10T01:26:24+00:00.

09/Nov/20 20:25

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια συνέτριψε με 104-88 την Μπουρσασπόρ στην Λουμπλιάνα, με τον Γιάκα Μπλάζιτς να κάνει… ό,τι θέλει στο παρκέ, φτάνοντας, έτσι, τις 3 νίκες στον όμιλο του EuroCup, όπου συμμετέχει κι ο Προμηθέας.

Στο 3-2 βρίσκεται πλέον η Τσεντεβίτα/Ολίμπια, με την ομάδα του Γιούριτσα Γκόλεματς να παίρνει άνετα τη νίκη απέναντι στην Μπουρσασπόρ με 104-88, σε εξ αναβολής αγώνα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του EuroCup.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 58-54, όμως το δεύτερο ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους.

Η Τσεντεβίτα/Ολίμπια αρχικά ανέβασε το προβάδισμά της, κλείνοντας την Τρίτη περίοδο στο 85-76, ενώ στο τέταρτο, με όπλο την άμυνά της, ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας έτσι άνετα στην τελική επικράτηση.

Ο Γιάκα Μπλάζιτς ήταν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ, έχοντας 33 πόντους (6/8 διπ., 4/7τριπ., 9/9βολ.), ενώ 15 πρόσθεσε ο Κέντρικ Πέρι, ο οποίος είχε και 7 ασίστ. Μεστή εμφάνιση και από τον γνωστό μας από το πέρασμά του από την Ελλάδα, Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος είχε 7 πόντους και 7 ασίστ.

Για την Μπούρσασπορ, ο Χαβιέ Μάνφορντ είχε 25 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-26, 58-54, 85-76, 104-88.