EuroCup: Πέρασε από την Τουρκία η Ούνιξ του Πρίφτη (video)

2020-11-10T19:25:34+00:00 2020-11-10T23:29:16+00:00.

Axilleas Mavrodontis

10/Nov/20 19:25

Eurohoops.net

Η Ούνιξ, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπχτσεσεχίρ με 70-67 μέσα στην Τουρκία.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το παιχνίδι της Ούνιξ με την Μπαχτσεσεχίρ ήταν ένα πραγματικό… θρίλερ, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στο 4-2 στον πρώτο όμιλο.

Παρότι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 22-7, η Ούνξ επέστρεψε άμεσα και μπήκε για τα καλά μέσα στο ματς, με τα πάντα να κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί, ο Σμιθ με 5/5 βολές έδωσε ανάσα στην ομάδα και παρά την προσπάθεια του Έρικ Γκριν, της έδωσε τη νίκη με 70-67 μέσα στην Τουρκία.

Ο Αμερικανός της Ούνιξ ήταν και ο καλύτερός της παίκτης με 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Τζον Μπράουν και 10 ο Οκάρο Ουάιτ.

Από την άλλη η υπερπροσπάθεια του ‘Ερικ Γκριν, ο οποίος είχε 23 πόντους με 3 τρίποντα δεν ήταν αρκετή για την Μπαχτσεσεχίρ.

Δεκάλεπτα: 22-7, 34-31, 48-53, 67-70

Χωρίς να ζοριστεί, η Ουλμ πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στην Μπρέσια με 88-76 και ανέβηκε στο 3-4, με τους ηττημένους να υποχωρούν στο 1-5.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά η ιταλική ομάδα είχε τον έλεγχο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, φτάνοντας έτσι στη νίκη με +12.

Ο Ντίλαν Οσετκόφσκι με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κένι Τζέι να έχει 15 για τους ηττημένους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 43-30, 65-57, 88-76.

Αναλυτικά το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής

Α’ όμιλος
Τρίτη 10/11
Μπαχτσεσεχίρ-Ούνιξ Καζάν 67-70
Μπανταλόνα-Μπουργκ Αναβλήθηκε
Τετάρτη 11/11

Βενέτσια-Παρτίζαν (21:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μπανταλόνα* 5-0
Ούνιξ Καζάν* 4-2
Μπουργκ* 3-1
Βενέτσια* 2-3
Παρτίζαν 2-3
Μπαχτσεσεχίρ 0-7

Επόμενη αγωνιστική (8η)
Τρίτη (17/11)
Παρτιζάν – Ούνιξ Καζάν (21:30)
Μπουργκ – Βενέτσια (21:45)
Μπανταλόνα – Μπαχτσεσεχίρ (21:45)

Β’ όμιλος
Τρίτη 10/11
Μπουντούτσνοστ-Μπουλόν Αναβλήθηκε
Ουλμ-Μπρέσια 88-76
Τετάρτη 11/11
Μάλαγα-Μόρναρ (20:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μπουλόν* 4-2
Μάλαγα 4-2
Μπουντούτσνοστ* 3-2
Μόρναρ 3-3
Ουλμ 3-4
Μπρέσια* 1-5

Επόμενη αγωνιστική (8η)
Τρίτη (17/11)
Μπουλόν – Ουλμ (21:00)
Τετάρτη (18/11)
Μπουντούτσνοστ – Μάλαγα (20:00)
Μπρέσια – Μόρναρ Μπαρ (21:30)

Γ’ όμιλος
Τρίτη 10/11
Ανδόρα-Άντβερπ Αναβλήθηκε
Τετάρτη 11/11

Λοκομοτίβ Κουμπάν-Βίρτους Μπολόνια (18:30)
Λιετκαμπέλις-Μονακό Αναβλήθηκε

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βίρτους Μπολόνια* 5-0
Λοκομοτίβ Κουμπάν 5-1
Μονακό* 3-2
Ανδόρα* 2-3
Λιετκαμπέλις 1-4
Άντβερπ 0-6

Επόμενη αγωνιστική (8η)
Τρίτη (17/11)
Αντβέρπ – Μονακό (21:00)
Βίρτους Μπολόνια – Ανδόρα (21:30)
Τετάρτη (18/11)
Λοκομοτίβ Κουμπάν – Λιετκαμπέλι (18:30)

Δ’ όμιλος
Τετάρτη 11/11
Μπουρσασπορ-Τσεντεβίτα/Ολίμπια (19:00)
Προμηθέας-Τρέντο (19:30)
Ναντέρ-Γκραν Κανάρια (21:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Τρέντο* 5-0
Γκραν Κανάρια* 4-1
Τσεντεβίτα/Ολίμπια* 3-2
Προμηθέας* 2-3
Ναντέρ* 1-4
Μπουρσαπόρ* 0-5

Επόμενη αγωνιστική (8η)
Τετάρτη (18/11)
Προμηθέας – Μπουρσασπόρ (19:30)
Τρέντο – Ναντέρ (21:00)
Γκραν Κανάρια – Τσεντεβίτα Ολίμπια (22:00)

*Έχουν αναβληθεί αγώνες τους λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού

Διαβάστε ΕΔΩ τα τελευταία νέα