Προμηθέας – Τρέντο 80-89: Πάλεψε, αλλά στο τέλος λύγισε… (videos)

2020-11-11T20:22:32+00:00 2020-11-11T22:35:33+00:00.

11/Nov/20 20:22

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τρέντο, γνωρίζοντας την ήττα στην Πάτρα από τους Ιταλούς με 89-80, σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες λόγω κορωνοϊού.

Παρά τις απουσίες των Χριστοδούλου, Ραντίτσεβιτς και Τζέιμς, ο Προμηθέας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για 35′ απέναντι στην Τρέντο, όμως στο τέλος έμεινε από δυνάμεις, γνωρίζοντας την ήττα με 89-80.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Προμηθέας υποχώρησε στο 2-4, ενώ η Τρέντο παρέμεινε αήττητη, φτάνοντας στο 6-0. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Προμηθέας έχασε έδαφος, καθώς η Τσεντεβίτα Ολίμπια πέρασε από την Μπουρσασπορ με 97-80 και πλέον ξέφυγε από τους Πατρινούς, ούσα πλέον στο 4-2.

Ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με την Τρέντο να προσπαθεί να ξεφύγει και τον Προμηθέα να κρατιέται κοντά, με το σκορ στο 10’ να είναι 17-17. Ο Αγραβάνης πήρε το… όπλο του στο δεύτερο δεκάλεπτο και κρατούσε σχεδόν μόνος του τους Πατρινούς μέσα στο σκορ, φτάνοντας τους 12 πόντους στο ημίχρονο. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι και πάλι ισόπαλο (41-41).

Ξέσπασε η Τρέντο και… +10

Η Τρέντο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 11-0, φτάνοντας στο 41-52 (25’) και παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να επιστρέψουν, όμως η Τρέντο είχε την απάντηση και κρατούσε τα ηνία, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-69.

Αντέδρασε ο Προμηθέας, το… τελείωσε η Τρέντο

Ο Προμηθέας έκανε ακόμα μια προσπάθεια και με όπλο την άμυνα επέστρεψε, μειώνοντας σε 72-73 στο 35’. Παρόλα αυτά η Τρέντο πάτησε και πάλι το πόδι στο γκάζι, ανέβασε την διαφορά και πήρε το διπλό με 80-89.

Δεκάλεπτα: 17-17, 41-41, 59-69, 80-89.

Πού κρίθηκε:

Ο Προμηθέας μείωσε σε 72-73 στο 35′, όμως η Τρέντο στα τελευταία πέντε λεπτά πάτησε γκάζι και με ένα επιμέρους 8-16 “τελείωσε” το ματς.

Παίκτης κλειδί:

Ο Βίκτορ Σάντερς με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τον Προμηθέα οι Μίλερ και Αγραβάνης είχαν επίσης 22.