EuroCup: H Παρτιζάν υπέταξε την Ούνιξ – Την έκπληξη η Μπαχτσεσεχίρ (videos)

2020-11-17T23:02:44+00:00 2020-11-18T01:07:52+00:00.

Axilleas Mavrodontis

17/Nov/20 23:02

Eurohoops.net

Η Παρτιζάν θριάμβευσε στο ντέρμπι με την Ούνιξ, ενώ η Μπαχτσεσεχίρ έδτασε στην πρώτη της νίκη στο φετινό EuroCup, περνώντας με άνεση από την έδρα της Μπανταλόνα.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Παρτιζάν, μετά από ένα σπουδαίο ματς απέναντι στην Ούνιξ, πήρε τη νίκη89-86 και ανέβηκε στο 3-3, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να υποχωρεί στο 4-3. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, εκεί όπου οι Σέρβοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές, φτάνοντας έτσι στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Μάρκους Πέιτζ με 25 πόντους ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά για την Παρτιζάν, ενώ από την άλλη 19 είχε οπ Κάναν.

Η Μπαχτσεσεχίρ έκανε την έκπληξη στο άλλο ματς του πρώτου ομίλου, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της πανίσχυρης Μπανταλόνα με 87-77. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη της τουρκικής ομάδας στο φετινή EuroCup (1-7), ενώ η Μπανταλόνα υποχώρησε στο 5-1

Για τον δεύτερο όμιλο, η Μπουλόν πάτησε γκάζι στο τέλος και πήρε τη νίκη κόντρα στην Ουλμ με 72-65. Με αυτό το αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα ανέβηκε στο 5-2, ενώ η γερμανική υποχώρησε στο 3-5. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πινάλτ με 21 πόντους, ενώ από την άλλη ο Γκουένθερ είχε 13.

Τέλος, στον τρίτο όμιλο, η Μονακό πέρασε άνετα από την έδρα της Αντβέρπ με 75-67, ανεβαίνοντας στο 4-2 και αφήνοντας τους Βέλγους στο 0-7. Από την αρχή οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας έτσι με άνεση στην τελική επικράτηση. Ο Νάιτ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά.

Αναλυτικά το πανόραμα της 8ης αγωνιστικής

Α’ όμιλος
Τρίτη (17/11)
Παρτιζάν – Ούνιξ Καζάν 89-86
Μπουργκ – Βενέτσια Αναβλήθηκε
Μπανταλόνα – Μπαχτσεσεχίρ 77-87

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μπανταλόνα* 5-1
Ούνιξ Καζάν* 4-3
Μπουργκ* 3-1
Παρτίζαν 3-3
Βενέτσια* 2-3
Μπαχτσεσεχίρ 1-7

Β’ όμιλος
Τρίτη (17/11)
Μπουλόν – Ουλμ 72-65
Τετάρτη (18/11)
Μπουντούτσνοστ – Μάλαγα (20:00)
Μπρέσια – Μόρναρ Μπαρ (21:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μάλαγα 5-2
Μπουλόν* 5-2
Μπουντούτσνοστ* 3-2
Μόρναρ 3-4
Ουλμ 3-5
Μπρέσια* 1-5

Γ’ όμιλος
Τρίτη (17/11)
Αντβέρπ – Μονακό 67-75
Βίρτους Μπολόνια – Ανδόρα Αναβλήθηκε
Τετάρτη (18/11)
Λοκομοτίβ Κουμπάν – Λιετκαμπέλι (18:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βίρτους Μπολόνια* 6-0
Λοκομοτίβ Κουμπάν 5-2
Μονακό* 4-2
Ανδόρα* 2-3
Λιετκαμπέλις 1-4
Άντβερπ 0-7

Δ’ όμιλος
Τετάρτη (18/11)
Προμηθέας – Μπουρσασπόρ Αναβλήθηκε
Τρέντο – Ναντέρ (21:00)
Γκραν Κανάρια – Τσεντεβίτα Ολίμπια (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Τρέντο* 6-0
Γκραν Κανάρια* 4-2
Τσεντεβίτα/Ολίμπια* 4-2
Προμηθέας* 2-4
Ναντέρ* 2-4
Μπουρσαπόρ* 0-6

*Έχουν αναβληθεί αγώνες τους λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού

Διαβάστε ΕΔΩ τα τελευταία νέα