EuroCup: Σαρώνει η Βίρτους, σημαντική νίκη για Μπούντουτσνοστ (videos)

2020-11-20T21:07:34+00:00 2020-11-20T21:28:55+00:00.

20/Nov/20 21:07

Πρώτη και αήττητη στον όμιλό της στο EuroCup παραμένει η Βίρτους, ενώ η Μπούντουτσνοστ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Στο 7-0 ανέβηκε η Βίρτους Μπολόνια, μετά και την νίκη της με 82-73 επί της Λιετκάμπελις, για την 6η αγωνιστική του τρίτου ομίλου στο EuroCup.

Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι από την αρχή της αναμέτρησης, παρόλα αυτά με ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο (28-12), έκριναν την έκβαση του ματς, παραμένοντας πρώτοι και αήττητοι.

Κορυφαίος των νικητών ο Κάιλ Ουίμς με 14 πόντους-3 ριμπάουντ, ενώ από 11 είχαν Γκιαμπάολο Ρίτσι (5 ριμπάουντ) και Αμεντέο Τεσιτόρι (4 ασίστ). Όσο για τον Μίλος Τεόντοσιτς, αγωνίστηκε για 21:56′ και είχε 5 πόντους (2/5 σουτ) και 3 ασίστ.

Για τους ηττημένους του 1-6 πλέον, ξεχώρισε ο τρομερός Κάιλ Βινάλες με 27 πόντους-6 ασίστ σε 29′.

Κοιτάζει την πρόκριση η Μπούντουτσνοστ

Στην μάχη της πρόκρισης από τον δεύτερο όμιλο συνεχίζει η Μπούντουτσνοστ, η οποία ”πέρασε” από την έδρα της Μπρέσια με 66-75 για το δικό της 4-3.

Οι Μαυροβούνιοι (δεν αγωνίστηκε ο Ουίλι Ριντ, δεύτερος σκόρερ της ομάδας με 12,8 πόντους σε 5 ματς) ήταν όλα τα λεφτά στην δεύτερη περίοδο με επιμέρους 7-22, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν εξαιρετική δουλειά -κυρίως στην άμυνα- δεχόμενοι μόλις 26 πόντους!

Ο Μέλβιν Ετζίμ με 18 πόντους-8 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους νικητές, όπως και οι Τζάστιν Κομπς (16 πόντοι), Νίκολα Ιβάνοβιτς (15 πόντοι-5 ασίστ) και Ζόραν Νίκολιτς.

Για την Μπρέσια του 2-6, προσπάθησε με 15 πόντους-5 ριμπάουντ ο Ντρου Κρόφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-31, 47-53, 66-75