EuroCup: Επική ανατροπή η Βίρτους – Πέρασαν Παρτιζάν & Γκραν Κανάρια (videos)

2020-12-09T23:00:21+00:00 2020-12-10T13:59:26+00:00.

09/Dec/20 23:00

Η 9η αγωνιστική στο EuroCup ολοκληρώθηκε, με την νίκη-ανατροπή της Βίρτους και το φοβερό ματς στην Ανδόρα να ξεχωρίζουν. Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι ομάδες που συνεχίζουν.

Οι 12 από τις 16 ομάδες της επόμενης φάσης του EuroCip είναι πλέον γνωστές, μετά και την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής.

Στα αποτελέσματα της Τετάρτης (9/12), ξεχωρίζει το 8/8 της Βίρτους στο Μονακό, παρόλο που βρέθηκε στο -19, αλλά και το… ΝΒΑ ματς της Ανδόρας με την Λοκομοτίβ για το τελικό 100-106 (χωρίς παράταση)!

1ος όμιλος

Η Ούνικς Καζάν νίκησε με 76-71 την Μπουργκ και όργια του Κάνααν, με τις δύο ομάδες να προκρίονται στην επόμενη φάση. Εκεί, βρίσκονται επίσης Μπανταλόνα και Παρτίζαν, μετά τις νίκες του κόντρα σε Βενέτσια και Μπαχτσεσεχίρ.

Η ισπανική ομάδα ”πέρασε” από την Ιταλία με 75-89 την Τρότη (8/12), ενώ την Τετάρτη (9/12) η σερβική ομάδα νίκησε εντός την τουρκική με 88-75, με τον Τόμας να έχει 18 και τον πρώην παίκτη του Γκριν να μετράει 25 πόντους-6 ασίστ, δίχως όμως αντίκρισμα.

2ος όμιλος

Η Μπούντουτσνοστ νίκησε την Ουλμ με 73-77 και πήρε το εισιτήριο, ενώ μαζί της το πήραν και οι Μάλαγα και Λεβαλουά.

Η πρώτη νίκησε μέσα στην Μπρέσια με 79-83 και παρέμεινε πρώτη στον όμιλο, ενώ οι Γάλλοι ηττήθηκαν από την Μόρναρ Μπαρ, έχουν ήδη όμως περάσει, με τους νικητές να έχουν ακόμα την ευκαιρία να προκριθούν, όπως και η Ουλμ.

Λεβαλουά-Μπρέσια (15/12, 20:00)
Μπούντουτσνοστ-Μόρναρ Μπαρ (16/12, 20:00)
Μάλαγα-Ουλμ (16/12, 21:45)

3ος όμιλος

Η Βίρτους, παρά την αναστάτωση των τελευταίων ημερών, δεν λέει να χάσει στο EuroCup. Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 40-22 στο ημίχρονο από την Μονακό, έκανε μία τρομερή ανατροπή με επιμέρους 28-52 και πήρε τη νίκη με 68-74, για το 8/8! Ο Γκαμπλ είχε 15, ο Τεόντοσιτς 12 και ο Ουίμς, με τους Γάλλους να είναι στην επόμενη φάση.

Στο ματς της αγωνιστικής, η Λοκομοτίβ πήρε το ”διπλό” στην Ανδόρα με 100-106 (!), σε ένα παιχνίδι χωρίς παράταση. Ο Πάλσον είχε 21 για τους γηπεδούχους και από 23 είχα Χέρβι (13 ριμπάουντ) και Κρόφορντ για τους νικητές.

Στα… αδιάφορα, η Αντβέρπ πήρε τη πρώτη της νίκη μετά από 8 ήττες, με ”θύμα” την Λιετκαμπέλις (86-77).

4ος όμιλος

Στον όμιλο του Προμηθέα, που ηττήθηκε την Τρίτη (8/12) στην έδρα της Ναντέρ, η Γκραν Κανάρια νίκησε εύκολα την Μπούρσασπορ με 89-76, με τον Οκόγιε να έχει 21 πόντους και τον Ντίμσα 18.

Οι Ισπανοί παραμένουν πρώτοι και μαζί με την Τρέντο, είναι στην επόμενη φάση.

Τσεντεβίτα/Ολίμπια-Τρέντο 87-65
Ναντέρ-Προμηθέας 91-70
Γκραν Κανάρια-Μπούρσασπορ 89-76

Γκραν Κανάρια* 7-2