EuroCup: Νίκη στην εκπνοή για την Μπουργκ – Στην Μπανταλόνα το “ντέρμπι” με Ούνιξ (videos)

2020-12-16T00:13:25+00:00 2020-12-16T00:17:39+00:00.

Axilleas Mavrodontis

16/Dec/20 00:13

Eurohoops.net

Μπουργκ και Μπανταλόνα επικράτησαν των Παρτιζάν και Ούνιξ στην 10η αγωνιστική και στις 30/12 θα τα δώσουν όλα στην Βαρκελώνη, σε ένα ματς όπου θα κριθεί η πρωτιά του πρώτου ομίλου.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Ο πρώτος όμιλος είχε φουλ δράση την Τρίτη (15/12), με την 10η αγωνιστική να ολοκληρώνει τις… προγραμματισμένες υποχρεώσεις των ομάδων, καθώς υπολείπονται ακόμα 2 αναμετρήσεις. Μάλιστα, μετά τα αποτελέσματα της τελευταίας στροφής, η αναμέτρηση της Μπανταλόνα με την Μπουργκ είναι ένας… τελικός, καθώς οι Ισπανοί με νίκη, ή με ήττα κάτω από 7 πόντους, θα κατακτήσουν την πρωτιά.

Η Μπαχτσεσεχίρ ολοκλήρωσε με χαμόγελο την παρουσία της στο EuroCup, καθώς με τους Τζόουνς (26π.) και Γκριν (21π.) να κάνουν ΜΑΤΣΑΡΑ, οι Τούρκοι συνέτριψαν την (επίσης αποκλεισμένη) Βενέτσια του Μάικ Μπράμου με 108-74.

Η Μπανταλόνα πήρε τη νίκη κόντρα στην Ούνιξ με 84-77 και είναι πλέον αγκαλιά με την πρωτιά, καθώς εάν μπορέσει να υπερασπιστεί το +7 με το οποίο κέρδισε εκτός έδρας στον πρώτο γύρο με την Μπουργκ, τότε θα κατακτήσει την κορυφή. Η εν λόγω αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 30/12. Το ματς με την Ούνιξ κρίθηκε στο τέλος, με την Μπανταλόνα να επικρατεί, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Νέναντι Ντιμιτρίγιεβιτς με 23 πόντους.

Η Μπουργκ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρωτιάς, καθώς με την επικράτησή της επί της Παρτιζάν με 73-71, θα παίξει τα… ρέστα της κόντρα στην Μπανταλόνα, για να πάρει την πρωτιά. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τον Σκραμπ (11π.) να σκοράρει σε νεκρό χρόνο και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με +2. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άντζουσιτς με 16 πόντους.

Στον δεύτερο όμιλο, η Λεβαλουά επικράτησε της Μπρέσια, η οποία έχει αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης, με 86-81, σε ένα ματς που ξεχώρισε ο Μάρεϊ με 24 πόντους και ο Γκούνγουϊν με 19.

1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
Μπαχτσεσεχίρ-Βενέτσια 108-74
Μπουργκ-Παρτίζαν 73-71
Μπανταλόνα-Ούνιξ Καζάν 84-77

Η βαθμολογία
Μπανταλόνα* 7-2
Μπουργκ* 6-3
Ούνιξ Καζάν* 6-4
Παρτίζαν* 5-4
Βενέτσια 2-7
Μπαχτσεσεχίρ 2-8

2ος όμιλος

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής
Λεβαλουά-Μπρέσια 86-81
Μπούντουτσνοστ-Μόρναρ Μπαρ (16/12, 20:00)
ΜάλαγαΟυλμ (16/12, 21:45)

Η βαθμολογία
Μάλαγα 6* 7-2
Λεβαλουά* 6-3
Μπούντουτσνοστ* 5-3
Μόρναρ Μπαρ 3-5
Ουλμ 3-6
Μπρέσια 2-8

3ος όμιλος

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής
Λοκομοτίβ Κουμπάν-Μονακό (16/12, 18:30)
Λιετκαμπέλις-Ανδόρα (16/12, 19:00)
Βίρτους Μπολόνια-Αντβέρπ (16/12, 21:30)

Η βαθμολογία
Βίρτους Μπολόνια* 8-0
Λοκομοτίβ Κουμπάν* 7-2
Μονακό* 4-3
Ανδόρα 3-4
Λιετκαμπέλις 1-7
Αντβέρπ 1-8

4ος όμιλος

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής
Προμηθέας-Τσεντεβίτα/Ολίμπια (16/12, 18:30)
Μπούρσασπορ-Ναντέρ (αναβλήθηκε)
Τρέντο-Γκραν Κανάρια (16/12, 21:00)

Η βαθμολογία
Γκραν Κανάρια* 7-2 (προκρίθηκε)
Τσεντεβίτα/Ολίμπια 6-3 (προκρίθηκε)
Τρέντο* 6-3 (προκρίθηκε)
Ναντέρ 4-4 (προκρίθηκε)
Προμηθέας 2-6
Μπούρσασπορ 0-7

Δείτε εδώ τα τελευταία νέα