Η Λιετκαμπέλις έβαλε 19 τρίποντα, τα τρία σε εκπνοές δεκαλέπτων κι ο Καλαϊτζάκης το καθοριστικό! (Video)

2022-01-13T11:24:21+00:00 2022-01-13T11:24:21+00:00.

13/Jan/22 11:24

H Λιετκαμπέλις νίκησε με 96-89 τη Μετροπολιτάν στη Λιθουανία, ευστοχώντας σε 19/36 τρίποντα, τα τρία από τα οποία … buzzer beaters στα τέλη των τριών πρώτων δεκαλέπτων, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει αυτό που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη! Επίσης buzzer beater…

Το να βάλεις 19 τρίποντα σε ένα παιχνίδι αποτελεί από μόνο του ένα σπάνιο επίτευγμα. Η Λιετκαμπέλις άλλωστε πέτυχε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του Eurocup (μαζί με άλλες τέσσερις ομάδες), αφού στο παρελθόν η Ούνιξ κι η Βιλερμπάν έχουν φτάσει ως τα 20! Το αντίστοιχο ρεκόρ στην Ευρωλίγκα είναι 21 από την Μπούντουτσνοστ, ενώ το δεύτερο είναι επίσης 19. Προφανώς και μιλάμε για κάτι σπάνιο.

Το να σημειώνεις όμως τρία buzzer beater σε κάθε ένα δεκάλεπτο πλην του τελευταίου και μάλιστα το ένα από αυτά από το…κέντρο, ε, δεν το έχεις συναντήσει σχεδόν ποτέ!

Ο Ραντίσεβιτς στην πρώτη περίοδο, ο Λιπκεβίτσιους στη δεύτερη από το κέντρο και μάλιστα υπό πίεση και ξανά ο Λιθουανός γκαρντ στο τρίτο 12λεπτο, νίκησαν την άμυνα της Μετροπολιτάν αλλά και το χρονόμετρο, σημειώνοντας έτσι τα τρία από τα 19 εύστοχα σουτ της λιθουανικής ομάδας έξω από τα 6.75 μέτρα!

Παρόλα αυτά όμως, η Λιετκαμπέλις δεν μπορούσε να “καθαρίσει” το παιχνίδι και εκεί εμφανίστηκε ο Παναγιώτης Καλαϊτζακης.

Ο διεθνής Έλληνας άσος, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με ένα clutch σουτ τριών πόντων στη λήξη της επίθεσης της ομάδας του, 46” πριν το τέλος του αγώνα, ανέβασε τη διαφορά στους πέντε και η Μετροπολιτάν δεν μπόρεσε να γυρίσει από αυτό ποτέ!

Ο Καλαϊτζάκης είχε 2/5 τρίποντα και συνολικά 12 πόντους, ενώ ο Ντοβίντας Γιεντράιτις έβαλε 25 με 5/8 κι ο σέντερ της ομάδας, Κάσπαρς Μπέρζινς από τη Λετονία, είχε 5/9 και 19 ποντάκια!

Ο Κριστούπας Ζεμάιτις πέτυχε 4/6 (18π.), ο Λιπκεβίτσιους 2/4 – αυτά τα δύο δηλαδή που πρόλαβε το χρονόμετρο- και ο Νικόλα Ραντίσεβιτς 1/4, επίσης buzzer beater!

Χάρη σε αυτές τις επιδόσεις και τη νίκη της, η Λιετκαμπέλις έφτασε στο 4-5, ισοφάρισε τη Μετροπολιτάν και βρίσκεται στην 6η θέση του ομίλου της στο Eurocup, δείχνοντας πως μπορεί να μπει στα πλέι οφ (σ.σ. πρώτοι 8).