EuroCup: Μόνο μία ομάδα αήττητη, “20άρα” αλλά ηττημένος ο Φέρελ (videos)

2022-10-26T22:53:29+00:00 2022-10-27T00:51:09+00:00.

26/Oct/22 22:53

Η τρίτη αγωνιστική του EuroCup ολοκληρώθηκε με μόνο μία ομάδα να συνεχίζει αήττητη. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η συνέχεια.

Το EuroCup συνεχίζεται με αμείωτο το ενδιαφέρον, ειδικά μετά τα όσα είδαμε την τρίτη αγωνιστική.

Η Τετάρτη (26/10) ήταν ημέρα των γηπεδούχων, με τη Μπουργκ να είναι, πλέον, η μοναδική αήττητη της διοργάνωσης.

Προμετέι, Τουρκ Τέλεκομ, Μπρέσια και Μπανταλόνα πήραν σημαντικές νίκες, με την Τσεντεβίτα Ολίμπια να μην έχει ακόμα επιτυχία, μαζί με Τρέντο και Σλασκ.

EuroCup: On fire ο Μπράμος, clutch ο Σπίσου και πρώτη νίκη για τη Βενέτσια (video)

Προμηθέας: Έχασε “χρυσή” ευκαιρία για επική ανατροπή, έχασε και το ματς από τη Μπούντουτσνοστ

Α’ Όμιλος

Η Προμετέι ”άνοιξε” την αγωνιστική ημέρα με τη νίκη της κόντρα στη Μπουρσασπόρ με 90-84, για να ανέβει στο 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς από την αρχή μέχρι το τέλος, με τον -πρώην παίκτη του Προμηθέα- Κλαβέρ να έχει 26 πόντους, τον Σάνον 17 και τον Κένεντι 15.

Για τους Τούρκους του 2-1, ο Νίνταμ μέτρησε 16 πόντους-5 ασίστ και οι Μπιτίμ-Κλέμονς από 14.

Χωρίς νίκη (0-3) παραμένει η Τσεντεβίτα Ολίμπια μετά το 78-100 από την Μπανταλόνα. Οι Ισπανοί πάτησαν το γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω, για το 2-1 στον όμιλο.

Ο Έλενσον με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τόμιτς να έχει 14.

Για τους ηττημένους, δεν ήταν αρκετός ο Φέρελ, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να έχει 20 πόντους και τον Άνταμς 15.

Στο πιο συναρπαστικό ματς της βραδιάς, η Μπρέσια πέρασε από την έδρα της Ουλμ με 90-98. Το παιχνίδι κρίθηκε στη παράταση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί με 7-15.

Ντέλα Βάλε και Κοπέιν με 17 και Μάσινμπουργκ με 16 ξεχώρισαν για τους νικητές τους 2-1.

Για τους Γερμανούς, ο Μόμπλεϊ με 23 και ο Ντος Σάντος με 16 προσπάθησα, αλλά δεν απέτρεψαν το 1-2.

Η Μπουργκ κατάφερε να παραμείνει αήττητη (3-0), μετά το 86-74 επί της Λιετκάμπελις. Το 29-15 στη τέταρτη περίοδο ήταν το καθοριστικό σημείο του ματς.

Ο Φλόιντ με 21 πόντους-7 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους γηπεδούχους, με τους Κούρμπι-Μάικ να έχουν από 15.

Ο Μόρις με 21 και ο Σάκιτς με 13 δεν ήταν αρκετοί για τους Λιθουανούς του 1-2.

Β’ Όμιλος

Στη πρώτη της ήττα υποχρέωσε τη Χάποελ Τελ Αβίβ η Τουρκ Τέλεκομ μετά το 89-77. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, για το 2-1 των δύο ομάδων.

Ο Μπουτελιέ με 18 πόντους-5 ριμπάουντ-4 ασίστ ήταν εξαιρετικός για τους νικητές, με τον Τζόουνς να προσθέτει 13-6-3.

Ο Γκινάτ με 20 πόντους-7 ριμπάουντ και ο ΜακΡι με 19 πόντους-5 ασίστ δεν ήταν αρκετοί για τη Χάποελ.

Δεύτερη νίκη για την Γκραν Κανάρια (2-1) και μάλιστα εύκολη κόντρα στους Λόντον Λάιονς με 87-69. Το ματς ήταν… ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με το δεύτερο να ανήκει απόλυτα τους στους νικητές.

Ο Μπαρτσερόβσκι με 16 πόντους-9 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ των Ισπανών. Για τους ηττημένους του 1-2, προσπάθησε ο Χρούμπαν με 18 και ο Ζούμπτσιτς με 16.

Μπουντούτσνοστ-Προμηθέας 95-89
Χάμπουργκ-Σλασκ 87-83
Τρέντο-Παρί 86-91
Τουρκ Τέλεκομ-Χάποελ Τελ Αβίβ 89-77
Γκραν Κανάρια-Λόντον Λάιονς 87-69