Ο μισός… Άρης κέρδισε τον Κολοσσό με μπροστάρη Γκάλινατ

2023-09-18T20:51:37+00:00 2023-09-18T20:55:34+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Sep/23 20:51

Ο Άρης αν και μισός, κατάφερε και πήρε τη νίκη στο φιλικό προετοιμασίας κόντρα στον Κολοσσό (90-69).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Άρης και ο Κολοσσός συνεχίζουν την προετοιμασία τους ενόψει της νέας σεζόν, δίνοντας ακόμη ένα φιλικό.

Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να έπαιζαν με μείον πέντε παίκτες, όμως κατάφεραν μέσα από τον πλουραλισμό τους στην επίθεση να πάρουν τη νίκη επί του Κολοσσού με 90-69.

Ο Γιάννης Καστρίτης μέτρησε πέντε απουσίες, αυτές των Μάνι Μπέιτς, Λευτέρη Μποχωρίδη, Δημήτρη Κατσίβελη, Ρόνι Χάρελ και Γιώργου Φίλλιου, ενώ ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς έπαιξε τραυματίας. Παρόλα αυτά, οι “κιτρινόμαυροι” κυριάρχησαν πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, με όπλο τη δυνατή άμυνα, αλλά και τον επιθετικό πλουραλισμό, αφού είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα της Ρόδου μπορεί να προηγήθηκε με 0-6, αλλά με σερί 7-0 ο Άρης πέρασε μπροστά με 7-6. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 17-10, πριν οι Ροδίτες μειώσουν σε 18-17, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος έκανε ξανά ένα σερί 7-0 και πήρε για πρώτη φορά μία διαφορά πάνω από δέκα πόντους.

Εκεί, ο Μπραΐκοβιτς του Κολοσσού άρχισε να βάζει μερικά μεγάλα σουτ και μείωσε στους 6 (56-50) χάρη σε δύο τρίποντα του Καρ.

Οι “κιτρινόμαυροι” κυριάρχησαν πλήρως στην τέταρτη περίοδο. Με συνεχόμενα κλεψίματα, πόντους στο τρανζίσιον και σκορ έξω από τα 6.75 με τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ, έφτασαν στο +22 (81-59) με επιμέρους 15-4. Στη συνέχεια έκαναν το 86-63 και έφτασαν άνετα στη νίκη, με το σκοράρισμα να μοιράζεται σε όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 66-55, 90-69

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 11 (3), Καρ 14 (1), Μπλούμπεργκς 7, Τσαχτσίρας, Καζαμίας, Περσίδης 12 (2), Ντε Σόουζα 12, Καλόγηρος 2, Γκάλινατ 16 (3), Σταμούλης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 6 (2), Ουτάμι 8 (2), Κολοβέρος, Μπραΐκοβιτς 11, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 3 (1), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 3, Καμαριανόις, Γόντικας, Σίμονς 3 (1), Πόλι 29 (7), Περάντες 5.

Photo Credits: ArisBc

Το post του Σλούκα από την παρουσίαση των εμφανίσεων του Παναθηναϊκού (photo)

Προμηθέας: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τη Χάποελ σε τουρνουά στο Τελ Αβίβ