EuroCup: Ο Χάμοντς υπέγραψε το διπλό της Μπεσίκτας για τη… νίκη της πρεμιέρας!

2023-10-04T22:33:42+00:00 2023-10-06T00:07:21+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

04/Oct/23 22:33

Η 1η αγωνιστική του EuroCup ολοκληρώθηκε με την Μπεσίκτας να πετυχαίνει τη νίκη της… πρεμιέρας, αλώνοντας την έδρα της Μπανταλόνα. Κλουζ, Προμετέι, Μπούντουτσνοστ και Λόντον Λάιονς εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το EuroCup ξεκίνησε και η δεύτερη ημέρα της 1ης αγωνιστικής είχε εντός έδρας νίκες, ένα σημαντικό διπλό αλλά και μία ελληνική… επιστροφή που δεν συνοδεύτηκε με νίκη.

Ο Άρης συγκεκριμένα έπαιξε στο κατάμεστο “Nick Galis Hall” απέναντι στην Γκραν Κανάρια, με τους Θεσσαλονικείς να επιστρέφουν στην Ευρώπη μετά από 4 χρόνια, όμως αυτή να μην συνοδεύεται με νίκη. Συγκεκριμένα, ηττήθηκαν από τους Ισπανούς (82-66) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Κλουζ Ναπόκα και η Τουρκ Τέλεκομ προστάτεψαν τις έδρες τους, καθώς επικράτησαν πιο εύκολα απ’ ό,τι περίμεναν της Τουρκ Τέλεκομ και της Χάμπουργκ Τάουερς αντίστοιχα. Οι Λόντον Λάιονς κέρδισαν τη Βενέτσια, ενώ η Μπούντουτσνοστ επιβλήθηκε της Λιετκαμπέλις. Τέλος η Μπεσίκτας με μεγάλο σουτ του Χάμοντς, πήρε το διπλό και τη νίκη στην έδρα της Μπανταλόνα, με τον ΝτεΣόν Τόμας ν’ αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε του αγώνα.

Στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του EuroCup, η Μπεσίκτας επιβλήθηκε της Μπανταλόνα εκτός έδρας (63-62) με και μπήκε με το δεξί στην φετινή διοργάνωση.

Οι Ισπανοί δεν είχαν εύκολο έργο, παρότι μπήκαν καλά στο ματς, παίρνοντας μάλιστα μία ισχνή διαφορά επτά πόντων, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα εξελίχθηκαν σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, με το ματς να έχει γίνει ντέρμπι και το προβάδισμα ν’ αλλάζει αρκετές φορές χέρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 62-61 και όλα έδειχνα πως το ματς θα κριθεί στον πόντο!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά, όμως στα 2.9″ πριν το φινάλε του αγώνα, ο Λέιτον Χάμοντς πήρε ανενόχλητος το σουτ από μέση απόσταση, ευστόχησε και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με έναν πόντο (63-62).

Η Μπεσίκτας ήταν αγκαλιά με τη νίκη, η Μπανταλόνα αστόχησε στην τελευταία επίθεση με τον ΝτεΣόν Τόμας και έτσι οι Τούρκοι πήραν ένα μεγάλο διπλό στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Αρσλάν με 13 πόντους, ενώ από 10 είχε ο Ντουρμάζ και 9 ο Μάθιους.

Όσο για τους ηττημένους, ο Άντριου Άντριους σημείωσε 10 πόντους (5/8 σουτ), ο Πάου Ρίμπας 9 μαζί με τον Γιανίκ Κραάγκ και ο ΝτεΣόν Τόμας 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 35-33, 53-49, 62-63

Κλουζ Ναπόκα – Τουρκ Τέλεκομ 80-71

Η Κλουζ Ναπόκα ήταν καλύτερη για μεγάλο μέρος του αγώνα, επικράτησε της φιναλίστ του περσινού EuroCup, Τουρκ Τέλεκομ με 80-71 και έκανε πρεμιέρα με το… δεξί στη φετινή διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, με τον Καρέλ Γκουζμάν να βάζει το πιο γρήγορο καλάθι μετά από τζάμπολ. Συγκεκριμένα, μετά από 2″ μετά το πρώτο τζάμπολ, η μπάλα έφτασε στον άσο της Κλουζ Ναπόκα κι εκείνος άνοιξε το σκορ.

Η Τουρκ Τέλεκομ προσπάθησε ν’ αντιδράσει, όμως οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, κάτι που διατήρησαν μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά μέχρι και στο +20 (37-17).

Στο δεύτερο μέρος, η Τουρκ Τέλεκομ δεν θα μπορούσε να μείνει με σταυρωμένα χέρια, μέσα σε λιγότερο από 8 αγωνιστικά λεπτά, κατάφερε με ένα επιμέρους 23-4 να μειώσει τη διαφορά και να κάνει ουσιαστικά ντέρμπι το ματς από το πουθενά, με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους.

Ο Γουάλας μαζί με τον Πάλμερ Τζ. ήταν αυτοί που ουσιαστικά κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι με δικούς τους συνεχόμενους πόντους, όμως Στιπάνοβιτς μαζί με τον Γκουζμάν έδωσαν μία ανάσα στην ομάδα τους, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7.

Η Κλουζ Ναπόκα ήταν αποφασισμένη και με τέσσερις παίκτες διψήφιους, με μπροστάρηδες τους Μπράις Τζόουνς Τζ. και Κάρελ Γκουζμάν, κατάφερε και πήρε τη νίκη στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 50-26, 59-52, 80-71

Προμετέι – Χάμπουργκ Τάουερς 97-77

Η Προμετέι είχε εύκολο βράδυ επιβλήθηκε της ομάδας του Αμβούργου με 97-77 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο φετινό EuroCup.

Η Προμετέι όχι μόνο μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια από το πρώτο λεπτό, θέλοντας να χτίσει μία μεγάλη διαφορά και να μην έχει ιδιαίτερο άγχος σε αυτή την 1η αγωνιστική του EuroCup.

Έτσι κι έγινε.

Η ομάδα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ κατάφερε με όπλο την επιθετική και πιεστική άμυνα που έπαιξε από το πρώτο δεκάλεπτο, να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των 20 πόντων και να δυσκολέψει αρκετά τους Γερμανούς ενόψει της συνέχειας.

Ο Μάρκους Κεν μαζί με τον Τάι Οντιάσε ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Προμετέι στο πρώτο ημίχρονο κι αυτοί που ουσιαστικά διατηρούσαν το μεγάλο αυτό προβάδισμα στα πρώτα 20 λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν κι άλλο τη διαφορά μετά από σουτ του Μπομπρόβ και την ομάδα του Αμβούργου να προσπαθεί με τους Γκόμεζ και Ντιρχάμ να μειώσουν.

Κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό με την άμυνα που έπαιζαν οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα να έρθει η άνετη νίκη με 97-77 στην 1η αγωνιστική του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 54-42, 78-62, 97-77

Μπούντουτσνοστ – Λιετκαμπέλις 76-65

Η Μπούντουτσνοστ χάρις σ’ ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Λιετκαμπέλις με 76-65 στην 1η αγωνιστική του EuroCup.

Η ομάδα του Πέταρ Μίγιοβιτς μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα με τον ΜακΚίνλι Ράιτ να βγαίνει μπροστά, όμως Γκαμπριέλιους Μαλντούνας με δικά του καλάθια στον αιφνιδιασμό, κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο αποφασισμένοι και με επιθετική άμυνα σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων (4/23 τρίποντα) κατάφεραν και έχτισαν μία ισχνή διαφορά στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν με νύχια και με δόντια αυτή την μικρή διαφορά που είχαν πάρει.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μπράντον Πολ άρχιζε κι αυτός να μπαίνει σιγά-σιγά στην εξίσωση, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στους δέκα πόντους και λίγο αργότερα με τον Ράιτ και πάνω από τους δέκα, βάζοντας έτσι τα θεμέλια για μία σημαντική νίκη στην πρεμιέρα του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 31-38, 53-50, 76-65

Λόντον Λάιονς – Βενέτσια 76-69

Η Βενέτσια τα κατάφερε στο φινάλε κι έφυγε νικήτρια, επικρατώντας εκτός έδρας των Λόντον Λάιονς με..

Η Βενέτσια μπήκε καλά στο ματς και με συνεχόμενα καλάθια του Τεσιτόρι και του Σπίσου, πήρε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων στην πρώτη περίοδο. Εκεί, οι γηπεδούχοι με μεγάλα σουτ του Ντόντε Γκράχαμ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ένα 10-0 σερί των Ιταλών στο ξεκίνημα, έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10.

Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με δικό τους σερί ισοφάρισαν το ματς, μπαίνοντας σε θέση οδηγού λίγο αργότερα, μετά από συνεχόμενα καλάθια των Γκράχαμ και Μόργκαν.

Το 16-7 στα 8 λεπτά της τέταρτης περιόδου, έδωσε ένα προβάδισμα επτά πόντων στους Λάιονς, με τους Ιταλούς να προσπαθούν να αντιδράσουν, όμως η άμμος στην κλεψύδρα άδειαζε σιγά-σιγά…

Οι Λόντον Λάιονς ήταν αυτοί που στο τέλος έβαλαν τις κρίσιμες βολές και έπαιξαν άμυνα για να διατηρήσουν αυτό το ισχνό προβάδισμα και να φύγουν στο τέλος με την πρώτη τους νίκη για φέτος στη διοργάνωση.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Μπουρ αν Μπρες – Σλασκ Βρότσλαβ (5/10, 22.00)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Λιετκάμπελις – Άρης (10/10, 19:00)

Μπεσίκτας – Προμετέι (10/10, 20:00)

Χάμπουργκ Τάουερς – Λόντον Λάιονς (10/10, 20:30)

Τρέντο – Μπουρ αν Μπρες (10/10, 21:00)

Τσεντεβίτα Ολίμπια – Μπανταλόνα (11/10, 19:30)

Τουρκ Τέλεκομ – Μπούντουτσνοστ (11/10, 20:00)

Χάποελ Τελ Αβίβ – Γουλβς (11/10, 20:00)

Βενέτσια – Παρί (11/10, 21:00)

Σλασκ Βρότσλαβ – Κλουζ Ναπόκα (11/10, 21:00)

Γκραν Κανάρια – Ουλμ (11/10, 22:00)

Εδώ να τονίσουμε ότι οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα προκριθούν απ’ ευθείας στην προημιτελική φάση (νοκ-άουτ παιχνίδια). Οι ομάδες στις θέσεις 3-6 θα παίξουν “χιαστί” (Α3-Β6, Α4-Β5, Β3-Α6, Β4-Α6) σε νοκ-άουτ παιχνίδια τη δική τους πρόκριση στη φάση των “8”. Η ημιτελική σειρά κι οι Τελικοί θα διεξαχθούν με σύστημα best-of-three (στις 2 νίκες).

Άρης – Γκραν Κανάρια 66-82: «Κίτρινη» υποταγή στην πρωταθλήτρια του EuroCup…