EuroCup (πανόραμα): Ο Άρης πάτησε γερά στην 6άδα – Μόνες απόλυτες Γκραν Κανάρια και Παρί

2023-11-08T22:30:18+00:00 2023-11-08T23:27:23+00:00.

Μάνος Φυρογένης

08/Nov/23 22:30

Gran Canaria

Με τον Άρη να αναρριχάται για τα καλά στην πρώτη εξάδα του Β Ομίλου του EuroCup ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική. Δεν άλλαξε θριαμβευτή το remake του περσινού τελικού, συνέχισε το… χαβά της και η Παρί. Τεράστιο διπλό των Λόντον Λάιονς στη Μπανταλόνα.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Οδεύοντας για του δρόμου τα μισά, έχουν αρχίσει αφενός μεν να ξεκαθαρίζουν τα πράματα στο Eurocup και αφετέρου να περιπλέκονται όσον αφορά τη μάχη της πρώτης εξάδας.

Εκεί όπου ο Άρης στο δεύτερο Όμιλο φαίνεται πως ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον μετά τη σπουδαία νίκη στο Μαυροβούνιο. Μόνες ακάθεκτες και άχαστες οι Γκραν Κανάρια και Παρί, βυθίζεται όλο και περισσότερο η περσινή φιναλίστ του θεσμού (Τουρκ Τέλεκομ) με ρεκόρ 1-5.

Γουλβς: Σουλαϊμόν λαμπρός την οδήγησε

Με απίθανη εμφάνιση από τον Ρασίντ Σουλαϊμόν, η Γουλβς πέτυχε την 3η της νίκη σε πέντε αγώνες (εκκρεμεί αυτός με την Χάποελ Τελ Αβίβ) κόντρα στην Προμετέι από την Ουκρανία (85-71) και σταθεροποιήθηκε στην πρώτη 6άδα του Α’ ομίλου.

Η τρίτη περίοδος ήταν που έκανε τη διαφορά για τους Λιθουανούς, με τον Αμερικανό φόργουορντ να… οργιάζει έχοντας 30 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και έξι εύστοχα μακρινά σουτ. Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετός ο Μάρκους Κίνι για την Προμετέι που έμεινε χαμηλά.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 40-41, 68-57, 85-71

Μπεσίκτας: “Καθάρισε” στο φινάλε

Τα βρήκε σκούρα για τρεις περιόδους η Μπεσίκτας στην Τουρκία κόντρα στο Αμβούργο που παραμένει χωρίς νίκη, ωστόσο με μία πειστική τελευταία περίοδο πέτυχε την 5η νίκη σε έξι αγώνες και συνεχίζει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Παρί.

Κορυφαίος του αγώνα ο Άνχελ Ντελγκάδο με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ το αντίπαλο δέος του, Αλεξάντερ Τζιέβα σταμάτησε στους 21 και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 48-44, 65-64, 90-78

Κλουζ: Με… φόρα από το Αλεξάνδρειο

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Κλουζ, επικρατώντας άνετα της Ουλμ με 86-75. Οι Ρουμάνοι είχαν αποκτήσει διαφορά 27 πόντων ήδη από το πρώτο ημίχρονο, την οποία και διαχειρίστηκαν στο δεύτερο για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα και να ανέβουν στο 5-1 ακολουθώντας τη Γκραν Κανάρια (θα παίξουν μεταξύ τους στην Ισπανία την επόμενη αγωνιστική) κατά πόδας.

Μεγάλοι εμφάνιση για τους θριαμβευτές πραγματοποίησε ο Σίλεϊ με 21 πόντους ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γκούζμαν με 16 και 6 ριμπάουντ. Ξεχώρισε ο πολυπράγμων Ουίλιαμς για τους Γερμανούς με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 51-24, 64-48, 86-75

3 σερί νίκες η Τρέντο

Τρίτη σερί νίκη και δεύτερο συνεχόμενο διπλό για την ανεβασμένη Τρέντο που έφυγε από το Βρότσλαβ και παρά την μαγική εμφάνιση του Μίλετιτς, με το ζητούμενο (75-84).

Στην τελευταία περίοδο κρίθηκε το παιχνίδι και δη στο τελευταίο δίλεπτο μιας και 1’54” για το τέλος το σκορ ήταν 75-78. Παρόλα αυτά από τότε οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν άλλοτε σκορ, ο Καμάρ Μπόλντγουιν ήταν εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 3-3.

19 πόντους από Μίλετιτς (είχε και 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και τρία κλεψίματα) και ΜακΚόλουμ δεν ήταν αρκετοί για τη Σλασκ που παραμένει ουραγός στο 0-6, Μπόλντγουιν και Αλβίτι κουβάλησαν την Τρέντο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-36, 55-57, 75-84

Αδιαπραγμάτευτη Γκραν Κανάρια

Αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ της πρώτης περιόδου, η κάτοχος του τροπαίου Γκραν Κανάρια πάτησε το… γκάζι στην Άγκυρα και δεν ξανακοίταξε πίσω (69-82) σε ένα ματς με ελληνική σφυρίχτρα (Βασίλης Πιτσίλκας).

Στους 20 σταμάτησε ο Λάντσεσμπεργκ ενώ οι 15 του Άνταμς και οι 14 του Ενόκ δεν ήταν αρκετοί για τους Τούρκους που έχουν να γευτούν τη χαρά της νίκης από τις 11 Οκτώβρη, εκπέμποντας SOS.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-43, 53-60, 69-82

Παρί: Άπιαστη και εκκωφαντική

Μία ταχύτητα πάνω από όλες τις ομάδες του Α΄ομίλου μοιάζει να παίζει η Παρί που έκανε… σμπαράλια τη Χάποελ Τελ Αβίβ (114-87) και συνεχίζει ακάθεκτη την αήττητη πορεία της.

ΜακΚόλουμ και Γουόρντ είχαν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα ενώ φοβερός και τρομερός ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Σορτς με 15 πόντους και 10 ασίστ. Για τους Ισραηλινούς, τις υψηλές πτήσεις συνέχισε ο Χόαρντ (2ο π.) αλλά με τέτοια… μηχανή από την άλλη πλευρά, δεν έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 54-39, 82-59, 114-87

Μεγάλο διπλό των Λάιονς στη Μπανταλόνα

Εκτός Λονδίνου φαίνεται ότι τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα οι Λάιονς καθώς έπειτα από τις δύο σερί εντός έδρας ήττες από Παρί και Χάποελ, τα “λιοντάρια” βρυχήθηκαν στην Καταλονία και άλωσαν την έδρα της Μπανταλόνα (87-76).

Η δεύτερη περίοδος έγειρε ξεκάθαρα την πλάστιγγα προς τους Νησιώτες που κράτησαν μέχρι το φινάλε για μία σπουδαία νίκη. Μεγάλο παιχνίδι από τον Ολασένι με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ στον αντίποδα οι 20 του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Άντριου Άντριους δεν επαρκούσαν.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 36-44, 55-64, 76-87