Τουρκ Τέλεκομ – Άρης 85-95: Νίκη εξάδας με ρεκόρ επίθεσης

2023-12-19T20:01:47+00:00 2023-12-19T21:54:36+00:00.

19/Dec/23 20:01

Ο Άρης πήρε μία τεράστια νίκη στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ με 85-95, για την 12η αγωνιστική του EuroCup.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μεγάλο ”διπλό” για τον Άρη!

Η ομάδα του Καστρίτη κέρδισε στην Τουρκία την Τουρκ Τέλεκομ με 85-95, για την 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του EuroCup.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο του ματς, με ”όπλο” και την μεγάλη ευστοχία τους (13/30 τρίποντα), για την πέμπτη νίκη τους σε δώδεκα ματς.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι 95 πόντοι που πέτυχε ο Άρης στο εν λόγω ματς είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση σε EuroCup (12 ματς) και Basket League (10).

Τολιόπουλος με 20 πόντους-9 ασίστ και Σταρκ με 19 ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν Γκάλινατ και Μπλούμπεργκς με 12.

Ο Ουάλας έκανε απίστευτα πράγματα με 30 πόντους-6 ριμπάουντ-6 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετός, για το 4-8 της ομάδας του στην βαθμολογία.

Θυμίζουμε ότι και στο ματς του πρώτου γύρου (τρίτη αγωνιστική), ο Άρης είχε επικρατήσει της Τουρκ Τέλεκομ με 68-66, κάνοντας δηλαδή το 2/2.

Για την 13η αγωνιστική, ο Άρης υποδέχεται την Σλασκ (27/12), ενώ η Τουρκ Τέλεκομ φιλοξενείται από την Ουλμ (26/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς και μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού με 6-13. Η Τουρκ Τέλεκομ αντέδρασε και μείωσε σε 12-17, με τον Τολιόπουλο να ”γράφει” το 14-22. Η τουρκική ομάδα έκανε το 19-22, αλλά ο Ίνοκ έβαλε συνεχόμενους πόντους για το 21-24 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Ουάλας μπήκε στην εξίσωση για τους γηπεδούχους, ο Μπλούμπεργκς για τους φιλοξενούμενους και έτσι φτάσαμε στο οριακό προβάδισμα του Άρη στο ημίχρονο με σκορ 41-46.

Το σκηνικό ανάλογο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Τουρκ Τέλεκομ να ασκεί ακόμα μεγαλύτερη πίεση στον Άρη, όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν τις λύσεις και ξέφυγαν από το 57-58, χωρίς να χάσουν καθόλου το προβάδισμα, για το 59-66 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Ο Άρης είχε μεγάλη ευστοχία σε δίποντα και τρίποντα και έτσι ξέφυγε με +18 (62-80) στο 34′, με την Τουρκ Τέλεκομ να μη βρίσκει απαντήσεις και μοιραία να μένει πίσω με 14 πόντους (69-83) στο 37′. Ο χρόνος κύλησε υπέρ του Άρη, ο οποίος πήρε τη νίκη με 85-95.

Πού κρίθηκε

Το 57-58 έγινε 62-80 και έτσι ο Άρης ξέφυγε με 18, για να πάρει μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Ο Τολιόπουλος έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους-9 ασίστ και 3/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές σε 27:44′.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-46, 59-66, 85-95

Τουρκ Τέλεκομ (Ερνάκ): Γκιουλέρ 3, Σαϊμπίρ 6, Γιαγκμούρ, Πάλμερ 10, Ουάλας 30, Ακιέλ 2, Ουλουμπάι 15, Σαβ, Ίνοκ 12, Ουλουσόι 7, Μπιτσέρ, Λιφ

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 19, Τολιόπουλος 20, Μπλούμπεργκς 12, Φίλλιος, Μποχωρίδης 8, Περσίδης 3, Ντε Σόουσα 4, Χάρελ 10, Μπάνκστον 7, Γκάλινατ 12

Γιάννης Καστρίτης: ”Κερδίσαμε δίκαια”

O προπονητής του Άρη μίλησε μετά τη νίκη της ομάδας του:

Για το παιχνίδι: “Μία πολύ σημαντική νίκη, όπως κάθε νίκη στο Eurocup… Ηταν μία νίκη απέναντι σε μία ομάδα με μεγάλη ποιότητα που βρίσκεται σε πολύ καλό μομέντουμ. Είναι πολύ σημαντικό ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί και κερδίσαμε. Οι παίκτες μου έπαιξαν πολύ καλά, ειδικά από τα μέσα της τρίτης περιόδου, με καλύτερη εικόνα αμυντικά. Ελέγξαμε τον ρυθμό μέχρι το τέλος και κερδίσαμε δίκαια το ματς”

Για τον Σταρκ: “Δεν φέρνουμε παίκτη αν δεν πιστεύουμε σε αυτόν. Θα πω, όπως λέω πάντα, να μην μένουμε στην απόδοση κάποιου. Η βοήθειά του, προφανώς, ήταν σημαντική αν δούμε το σκοράρισμα. Το σημαντικό είναι να κρατάει τον ρυθμό στις δυο πλευρές. Ο Σταρκ χρειάστηκε την βοήθεια και της υπόλοιπης ομάδας. Σήμερα είμαι ακόμη πιο χαρούμενος, γιατί ήμασταν συγκεντρωμένοι για την νίκη”

Για το ότι ο Άρης έχει ταλαιπωρηθεί από προβλήματα: “Θεωρώ ότι κάθε παίκτης που γυρνάει από τραυματισμός, είναι πολύτιμος. Είτε ο Σανόγκο, είτε ο Κατσίβελης, είτε ακόμη και για τον Καλόγηρο, που βοηθάει στις προπονήσεις. Θεωρώ πως ο Σανόγκο είναι κοντά στην επιστροφή. Επιστρέφοντας στην Ελλαδα, θα έχουμε να πούμε περισσότερα”