Στο Top 16 ο Ερυθρός Αστέρας του “Πέρπε”, στο… “πουθενά” η Γαλατά του “διπλού” Όγκουστ

2018-12-12T22:37:58+00:00 2018-12-12T23:15:03+00:00.

John Rammas

12/Dec/18 22:37

Eurohoops.net

Με ακόμη τρεις προκρίσεις στο Top 16 συνεχίστηκε η δράση στο EuroCup μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία από αυτές μετά από τη μεγάλη σε έκταση νίκη επί της Μπρέσια (103-67) στο Βελιγράδι για τον α’ όμιλο. Ο Στράτος Περπέρογλου (7π. με 1/2δίπ., 1/2τρίπ., 2/2β., 3ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 18:41) δε χρειάστηκε να κάνει πολλά για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, ο οποίος είδε όλους του τους παίκτες να σκοράρουν και τέσσερις εξ αυτών να φτάσουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Από την άλλη, ο Ζακ Όγκουστ (10π. με 3/7δίπ., 13ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 29:13) έκανε περισσότερα για τη Γαλατάσαραϊ, αλλά χωρίς αντίκρισμα. Η πρωτοπόρος Μονακό την ανάγκασε σε ήττα (76-71) στο πριγκιπάτο και δε μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση ούτε μέσω τριπλής ισοβαθμίας.

Εισιτήρια πρόκρισης έχουν δοθεί σε 12 ομάδες (4/4 στον δ’ όμιλο), από τις 9 πριν από το τζάμπολ της προτελευταίας αγωνιστικής.

EUROCUP 2018-19

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

9η Αγωνιστική
Ουλμ-Ανδόρα 88-80
Ερυθρός Αστέρας-Μπρέσια 103-67
Μονακό-Γαλατάσαραϊ 76-71

1. Μονακό* 7-2
2. Ερυθρός Αστέρας* 5-4
3. Ανδόρα* 5-4
4. Ουλμ 4-5
5. Γαλατάσαραϊ 3-6
6. Μπρέσια 3-6
* Έχουν προκριθεί

10η Αγωνιστική
Ανδόρα-Μονακό 18/12 21:00
Γαλατάσαραϊ-Ερυθρός Αστέρας 19/12 19:00
Μπρέσια-Ουλμ 19/12 21:30

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

9η Αγωνιστική
Τόφας-Λιμόζ 92-98
Πρόκομ-Άλμπα Βερολίνου 64-76
Λοκομοτίβ Κουμπάν-Τσεντεβίτα 80-76

1. Λοκομοτίβ Κουμπάν* 8-1
2. Άλμπα Βερολίνου* 7-2
3. Τσεντεβίτα* 5-4
4. Λιμόζ 3-6
5. Τόφας 3-6
6. Πρόκομ 1-8
* Έχουν προκριθεί

10η Αγωνιστική
Τσεντεβίτα-Τόφας 18/12 21:00
Άλμπα Βερολίνου-Λοκομοτίβ Κουμπάν 19/12 21:15
Λιμόζ-Πρόκομ 19/12 21:30

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

9η Αγωνιστική
ΒιλερμπάνΠαρτιζάν 75-78
Βαλένθια-Ζενίτ 97-89
Τουρκ Τέλεκομ-Τρεντίνο 84-77

1. Βαλένθια* 7-2
2. Βιλερμπάν* 6-3
3. Ζενίτ 4-5
4. Τουρκ Τέλεκομ 4-5
5. Παρτιζάν 3-6
6. Τρεντίνο 3-6
* Έχουν προκριθεί

10η Αγωνιστική
Ζενίτ-Βιλερμπάν 18/21 19:00
Τρεντίνο-Βαλένθια 18/12 21:30
Παρτιζάν-Τουρκ Τέλεκομ 19/12 21:00

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

9η Αγωνιστική
Τορίνο-Λιέτουβος Ρίτας 96-101 παρ. (86-86)
Ούνιξ ΚαζάνΟυνικάχα 87-84
Μόρναρ-Φρανκφούρτη 83-87

1. Ούνιξ Καζάν* 8-1
2. Ουνικάχα* 7-2
3. Φρανκφούρτη* 6-3
4. Λιέτουβος Ρίτας* 4-5
5. Μόρναρ 2-7
6. Τορίνο 0-9
* Έχουν προκριθεί

10η Αγωνιστική
Λιέτουβος Ρίτας-Μόρναρ 19/12 19:00
Φρανκφούρτη-Ούνιξ Καζάν 19/12 19:30
Ουνικάχα-Τορίνο 19/12 21:45

Photo credit: eurocupbasketball.com

Διαβάστε εδώ τα τελευταία νέα