EuroCup: Ισοφάρισε η Λοκομοτίβ, φανταστική η Άλμπα, πήρε τη πρόκριση η Βαλένθια! (vids)

2019-03-08T20:51:58+00:00 2019-03-08T22:45:32+00:00.

08/Mar/19 20:51

Τα playoffs του EuroCup συνεχίζονται με το Game 2, εκεί όπου η Βαλένθια πήρε τη πρόκριση, ενώ ο ρωσικός ”εμφύλιος” θα έχει και τρίτο μέρος, όπως ακριβώς και οι άλλες δύο σειρές!

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, η Λοκομοτίβ πήρε εκδίκηση και… παράταση χρόνου απέναντι στην Ούνικς, την οποία και κέρδισε το Κράσνονταρ με σκορ 68-59. Έτσι, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο τρίτο ματς (13/3, 18:00)!

H αναμέτρηση δεν ξεκίνησε και με το καλύτερο τρόπο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνολικά 48 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (28-20). Η τρίτη περίοδος άνηκε στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, όμως οι γηπεδούχοι ”καθάρισαν” στο τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους 29-20!

Φοβερός ο Ντμίτρι Κουλάγκιν με 26 πόντους, με τον Τζαμέλ ΜακΛίν να έχει 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στους 19 σταμάτησε ο Έρικ ΜακΚόλουμ από πλευράς Ούνικς.

Πήρε το εισιτήριο η Βαλένθια

H Βαλένθια αντίθετα κέρδισε τη Ρίτας για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες και πήρε τη πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης! Οι Ισπανοί πέρασαν από τη Λιθουανία με 71-56 και πήραν τη πρόκριση για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες!

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο, όμως το τρομερό 24-9 της τρίτης περιόδου έδωσε ουσιαστικά το ”διπλό” στη Βαλένθια! Ο Μάικ Τόμπι ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ!

”Πλήρωσε” με το ίδιο νόμισμα τη Μάλαγα η Άλμπα

Η Άλμπα έκανε αυτό που έπρεπε στο Game 2, καθώς διέλυσε τη Μάλαγα στην Ισπανία! Η γερμανική ομάδα έκανε εύκολα το 1-1 στη σειρά μετά το 101-81, έχοντας ”κλειδί” την δέυτερη περίοδο και το επιμέρους 28-17! Τίποτα δεν θα είχε γίνει, αν ο Ρόκας Γκιεντράιτις δεν έκανε τρομερό ματς με 23 πόντους! Από κοντά και ο Λουκ Σίκμα με 14 πόντουυς, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από πλευράς Μάλαγα, σημαντική ήταν η συνεισφορά των πρώην παικτών του Ολυμπιακού Μπράιαν Ρόμπερτς (13 πόντοι, 9 ασίστ), Κάιλ Ουίλτζερ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Γιόργκι Σερμαντίνι (15 πόντοι).

Σε τρίτο ματς και Ανδόρα-Βιλερμπάν

Στο 1-1 και η σειρά της Ανδόρα με τη Βιλερμπάν, μετά τη νίκη της πρώτης με σκορ 98-79. Οι Ισπανοί έπρεπει να κερδίσουν τους Γάλλους στην έδρα τους και το κατάφεραν, έχοντας σε μεγάλο βράδυ Ντίλαν Ένις με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τη Βιλερμπάν, ξεχώρισε ο πρώην ”πράσινος” Έι Τζέι Σλότερ με 14 πόντους.