EuroCup: Ισοφάρισε η Άλμπα, όλα θα κριθούν στη Βαλένθια! (vids)

2019-04-12T22:28:04+00:00 2019-04-12T22:33:20+00:00.

12/Apr/19 22:28

Μετά από ένα τορομερό ματς, που κρίθηκε στη παράταση, η Άλμπα κέρδισε τη Βαλένθια μετά από 45′ αγώνα και το φετινό EuroCup θα κριθεί στον τρίτο τελικό!

Φοβερή ”μάχη” στο Βερολίνο και… παράταση στην αγωνία!

Η Άλμπα δεν λύγισε από τη Βαλένθια στη κανονική διάρκεια, οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί είδε δύο τρίποντα του Ματ Τόμας να βρίσκουν σίδερο και πανηγύρισε μπροστά στο κοινό της τη μεγάλη νίκη με 95-92, που θα της δώσει το δικαίωμα να διεκδικήσει το πρώτο της EuroCup σε λίγες ημέρες στην Ισπανία (15/4, 21:30)!

Στα του ματς, η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με την Άλμπα να αντιστρέφει γρήγορα τη κατάσταση, παρά το πολύ καλό ποσοστό των Ισπανών από τα 6,75μ. Έτσι, το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ στο 42-39.

Μάρτιν Χέρμανσον και Ρόκας Γκιετράιτις βγήκαν μπροστά για τους γηπεδούχους στη τρίτη περίοδο, όμως οι Ισπανοί, με τους Φερνάντο Σαν Εμετέριο και Ουίλ Τόμας, δεν άφησαν τους Γερμανούς να ξεφύγουν πάνω από 5 πόντους και οδηγηθήκαμε στο ”θρίλερ” της τελευταίας περιόδου (62-59).

Η Βαλένθια αιφνιδίασε την Άλμπα και στα μέσα της τελευταίας περιόδου ήταν μπροστά με 5 (66-71), με τους Λουί Λαμπεϊρί και Σαμ Βαν Ρόσομ να σκοράρουν κρίσιμα καλάθια, στην προσπάθεια της ομάδας του να πάρουν μία καλή διαφορά. 1:30′ πριν το τέλος, το σκορ ήταν 76-76. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 78-77, με το τρίποντο του Σαν Εμετέριο στο -48” να κάνει το 78-80.

Ο Πέιτον Σίβα με 1/2 βολές μείωσε σε έναν (79-80), ο Σαν Εμετέριο πήγε τη διαφορά στους 3 με 2/2 βολές (79-82 στο -20”). Ο Σίβα αυτή τη φορά είχε 2/2 από τη γραμμή των βολών για το 81-82, με τον Σαν Εμετέριο να χάνει μία βολή στο -11” και να δίνει μία τελευταία ευκαιρία στην Άλμπα με το σκορ στο 81-83. Ο Πέιτον δεν είπε ”όχι” και δικό του καλάθι, έστειλε το ματς στη παράταση (83-83)!

Tο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ένας… διαγωνισμός τριπόντων, με τους γηπεδούχους να πατάνε γκάζι και να αφήνουν πίσω την Βαλένθια, φτάνοντας στο 93-88. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και έκαναν το 93-92 στο -54”, ενώ είχαν την ευκαιρία να περάσουν και μπροστά, όμως ο Ματ Τόμας αστόχησε σε τρίποντο. Ο ”ήρωας” της παράτασης Λουκ Σίκμα έκανε το 95-92 με 2/2 βολές στο -10”, ο Τόμας δεν έβαλε το σημαντικότερο τρίποντο του αγώνα και έτσι η Άλμπα έφτασε τη πολύτιμη νίκη με 95-92!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πέιτον Σίβα, ο οποίος βγήκε μπρστά όταν η μπάλα ”έκαιγε”. Τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 6 ασίστ, με τους Λουκ Σίκμα και Ρόκας Γκιεντράιτις να είναι επίσης εξαιρετικοί με 15 και 17 αντίστοιχα! Τρομερός αλλά ηττημένος ο Σαμ Βαν Ρόσομ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 42-39, 62-59, 83-83, 95-92