Προμηθέας: Έδειξε τα δόντια του κατά της Ούνιξ, τρίτος στο “Gomelsky Cup” (vids)

2019-09-25T17:03:00+00:00 2019-09-25T17:47:19+00:00.

25/Sep/19 17:03

O Προμηθέας Πατρών έδειξε τα δόντια του κατά της Ούνιξ Καζάν, ένα από τα φαβορί για το φετινό Eurocup όπου μετέχει κι ο πρώτος.

Η φιναλίστ ομάδα της Basket League νίκησε με 87-83 την Ούνιξ στην παράταση, δείχνοντας έτοιμη για τη νέα σεζόν σε ένα από τα πιο δύσκολα και απαιτητικά τεστ προετοιμασίας που είχε ως τώρα.

Ο Μάκης Γιατράς εμφάνισε και πάλι ένα συμπαγές, ανταγωνιστικό σύνολο και τους Δημήτρη Αγραβάνη στα πρώτα 30 λεπτά και Έλις, Κρις Μπαμπ στο υπόλοιπο διάστημα, γύρισε το ματς από το -12 που είχε φτάσει η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη γοήτρου και επιβεβαίωσης.

Το ματς

Η Ούνιξ στρίμωξε τον Προμηθέα στα σκοινιά από νωρίς, παίρνοντας προβάδισμα με 22-11 στο 8’ (3/4 τρίποντα) καθώς ο Έρικ Μακόλουμ ήταν ασταμάτητος. Όσα δεν έβαλε ο Προμηθέας σε οκτώ λεπτά, το έκανε και με το παραπάνω στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 24-18 με επτά σερί πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη (26-18 στο 10’).

Με νύχια και με δόντια η ομάδα του Γιατρά κρατιόταν σε μία απόσταση 8-12 πόντων, κυρίως επειδή η Ούνιξ υπέπεσε πολλά και απανωτά λάθη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι δύο προπονητές άνοιξαν πολύ το ροτέισον τους καθώς ήθελαν να δοκιμάσουν όλους τους παίκτες τους. Το γεγονός αυτό ευνόησε τον Προμηθέα που μείωσε στους πέντε πόντους, 38-33, με 2.30’’ να απομένουν για το ημίχρονο, δείχνοντας ότι μπορούσε να γίνει ανταγωνιστικός. Το ημίχρονο τέλειωσε με 40-33 (Αγραβάνης 14, Μακόλουμ 11) για την ομάδα του κόουτς Πρίφτη, που πάντως δεν έδειχνε να πιέζεται ιδιαίτερα.

Η αντεπίθεση του Προμηθέα

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Προμηθέας προσπαθούσε αρχικά να κρατηθεί κοντά στο σκορ και να μειώσει όσο περισσότερο γινόταν. Και το κατάφερε με τον Οκτάβιους Έλις (9π.) να αναλαμβάνει δράση, τον Κατσίβελη να κάνει σπουδαία δουλειά στην οργάνωση και τον Αγραβάνη να φτάνει στους 18 πόντους, πλησιάζοντας στο -2 (49-47 στο 26′). Με το μόλις τέταρτο τρίποντο (4/18) του μάλιστα, ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 50-49 για πρώτη φορά στο παιχνίδι! Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Πατρινούς μπροστά με 55-54 και το ματς απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο Προμηθέας όχι μόνο άντεξε στην πίεση της Ούνιξ, αλλά κράτησε και το προβάδισμα. Ξέφυγε μάλιστα με 66-62 παρότι ο Μάκης Γιατράς έδωσε πολύ χρόνο στον 17χρονο Μαντζούκα, αλλά ο μικρός τον έβγαλε ασπροπρόσωπο. Με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη, η πατρινή ομάδα κράτησε το +4, 73-69 (38.30”), αλλά δύο λάθη στην επίθεση του, έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να μειώσει και να έχει μία ακόμα κατοχή, με 32” πριν το φινάλε. Ο Τάιους ισοφάρισε από ασίστ του Μάντζαρη αλλά ο Προμηθέας πέρασε μπροστά ξανά με βολές (75-73) του Χολ. Η Ούνιξ πήρε την επίθεση με 16” στο χρονόμετρο κι οι διαιτητές είδαν φάουλ (αμφισβητούμενο το λιγότερο), τρία δεύτερα πριν το τέλος για τρίποντο υπέρ του Πάλσον. Ο Ισλανδός έβαλε τις 2/3 ισοφαρίζοντας και το ματς πήγε στην παράταση, αφού το σουτ του Κασελάκη δεν βρήκε στόχο.

Παράταση

O Προμηθέας δεν πτοήθηκε όμως. Με 2/2 τρίποντα του Κρις Μπαμπ και επτά δικούς του πόντους στο σύνολο, ξέφυγε με 84-77 που ήταν η μεγαλύτερη του στο παιχνίδι! Η Ούνιξ δεν κατάφερε να βρει σκορ (δύο πόντοι σε τέσσερα λεπτά) μέχρι να μειώσει ο Μάντζαρης με 79-84 (μισό λεπτό πριν το φινάλε) και μετά άρχισε ο χορός των βολών χωρίς άγχος για τον Προμηθέα.

Ούνιξ Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 9 (3), ΜακΚόλουμ 15 (2), Τάιους 12, Λιχοντέι 5 (1), Κλιμένκο 8, Ουζίνσκι 4, Σμιθ 12 (2), Μάντζαρης 7 (1τρ., 8ρ., 5ασ.), Πάλσον 6, Κοσέεφ 3 (1), Κολέσνικοφ 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 10 (9 ασ.), Μπαμπ 10 (3), Λίποβι 5 (1), Αγραβάνης 18 (1), Λόουερι 5 (1), Κασελάκης 5 (1), Κατσίβελης 7, Μπόγρης 8, Έλις 16 (10ρ.), Μαντζούκας 3.