EuroCup: Πρεμιέρα με ήττα για Μάντζαρη και Ζήση – Όλα τα αποτελέσματα (vids)

2019-10-03T05:15:17+00:00 2019-10-03T16:50:29+00:00.

03/Oct/19 05:15

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του EurroCup. Όλα τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η συνέχεια στους 4 ομίλους!

Με επτά αναμετρήσεις έπεσε η αυλαία στη πρώτη αγωνιστική του φετινού EuroCup. Φυσικά, η νίκη του Προμηθέα στην έδρα της Μακάμπι Ρισόν ήταν η καλύτερη εκκίνηση για τον εκπρόσωπο της Ελλάδας στη διοργάνωση, με τους υπόλοιπους Έλληνες τις διοργάνωσης να μην τα πηγαίνουν εξίσου καλά, μετά και τις ήττες των Ούνικς Καζάν (Δημήτρης ΠρίφτηςΒαγγέλης Μάντζαρης) και Μπανταλόνα (Νίκος Ζήσης).

Στα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε η επιβλητική νίκη των Βίρτους, Τόφας και Μάλαγα, ενώ δεν έλειψαν οι εκπλήξεις και τα… αναμενόμενα αποτελέσματα!

Πρώτος όμιλος

Η πρεμιέρα του πρώτου ομίλου είχε γίνει τη Τρίτη (2/10), με τη νίκη της Μονακό επί της Ανδόρας. Τη Τετάρτη, οι δύο άλλες ομάδες που ξεκίνησαν με νίκη ήταν ο Προμηθέας, οποίος ήταν εντυπωσιακός στην έδρα της Μακάμπι Ρίσον με 88-55 και η Βίρτους στην έδρα της Ουλμ (92-79).

Η ιταλική ομάδα, με οδηγό το δεύτερο ημίχρονο, όταν και πήρε διαφορά ασφαλείας, έκανε ιδανική πρεμιέρα, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Κάιλ Ουίμς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Βινς Χάντερ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Στέφαν Μάρκοβιτς (16 πόντοι, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Ανδόρα-Ουλμ (9/10, 21:15)
Βίρτους Μπολόνια-Μακάμπι Ρίσον (9/10, 22:15)

Δεύτερος όμιλος

Στο μοναδικό ματς της ημέρας στον δεύτερο όμιλο (Ρίτας και Παρτίζαν κέρδισαν τη Τρίτη), η Τόφας δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Λιμόζ, με τη τουρκική ομάδα να κάνει εύκολα το 1-0 με σκορ 84-71. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή πως έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασα άνετα στην επικράτηση.

Κορυφαίος της Τόφας ο απίστευτος Τάρικ Φίλιπ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, πρώτος σκόρερ ο Ντι Τζέι Ουάιτ με 19 πόντους-6 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ματ Λοτζέσκι με 15 πόντους και 8 ασίστ!

Παρτίζαν-Τόφας (8/10, 21:00)
Λοκομοτίβ Κουμπάν-Βενέτσια (9/10, 20:00)
Λιμόζ-Ρίτας (9/10, 21:45)

Τρίτος όμιλος

Στη πρώτη χρονιά αναμέτρηση της ημέρας, η Νταρουσάφακα κέρδισε τη Τσεντεβίτα στη Κροατία με 79-73, με τους Μπόνζι Κόλσον (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Γκάρι Μπράουν (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) να ξεχωρίζουν.

Στο ματς της Ιταλίας, η Μπρέσια έχοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, μπόρεσε και έκανε τη ”μίνι” έκπληξη, λυγίζοντας με 84-75 την Ούνικς. Ο ΝτιΆντρε Λάνσντοουν με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, με τον Τζαμάρ Σμιθ (22 πόντοι) να προσπαθεί για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, δίχως όμως αποτέλεσμα. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης, σε 25′ συμμετοχής έμεινε άποντος (0/3 τρίποντα), έχοντας 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Ναντέρ έκανε το 1-0, κερδίζοντας με 85-78 τη Μπανταλόνα. Αν και η ισπανική ομάδα έκανε τη προσπάθειά της στη τελευταία περίοδο (65-51 στο 30′), οι Γάλλοι με οδηγό τους Κένι Τσέρι (24 πόντοι, 9 ασίστ) και Ντάλας Μουρ (20 πόντοι, 4 ασίστ) έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Για τη Μπανταλόνα, δεν αγωνιστήκε ο Νίκος Ζήσης.

Τέταρτος όμιλος

Μόλις ένα παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο, το πιο ενδιαφέρον από άποψη ονομάτων. Η Μάλαγα φιλοξένησε τη Μπούντουτσνοστ και μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο με σκορ 83-70. Οι γηπεδούχοι δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, ειδικά όταν είδαν τους Βολόντιμιρ Χερούν (19 πόντοι) και Τζος Άνταμς (15 πόντοι) να ανεβάζουν στροφές.

Όλα αυτά λίγες ώρες μετά τις εκτός έδρας νίκες των Γαλατασαράι και Γκντίνια απέναντι σε Τρέντο και Όλντεν μπουργκ αντίστοιχα.

Τρέντο-Γαλατασαράι 64-70
Όλντενμπουργκ-Γκντίνια 74-78
Ουνικάχα Μάλαγα-Μπούντουτσνοστ 83-70

Γαλατασαράι 2 (1-0)
Ουνικάχα Μάλαγα 2 (1-0)
Γκντίνια 2 (1-0)
Όλντενμπουργκ 1 (0-1)
Τρέντο 1 (0-1)